OneCoin проекта е основан през 2014 г. от Ружа Игнатова и Карл Себастиан Грийнууд, като последният е изправен пред до 60 години затвор, след като през декември се призна за виновен по множество обвинения.
Игнатова обаче успя да се измъкне от правоприлагащите органи, изчезвайки след полет до Гърция само две седмици след издаването на федерална заповед за нейния арест и от тогава е в неизвесност.
Проектът е разобличен като измама още през 2015 г., но успява да генерира над $4 милиарда приходи, като само между четвъртото тримесечие на 2014 г. и четвъртото тримесечие на 2016 г. печалбата е близо $3 милиарда.
Сега федералните прокурори на Съединените щати повдигнаха обвинения и на бившата изпълнителна директорка на измамната крипто схема за ролята ѝ в операцията.
В съобщението се казва, че Дилкинска е била екстрадирана от България към САЩ на 20 март и на следващия ден е трябвало да се яви пред американския магистрат съдия Сара Нетбърн.
Според информацията Дилкинска е изправена пред до 40 години затвор.
На 21 март Министерството на правосъдието обвини Дилкинска – бивш ръководител на правния отдел и отдела за съответствие на OneCoin – в измама по електронен път и в заговор за пране на пари. Всяко от обвиненията предвижда максимална възможна присъда от 20 години затвор.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Цената на XRP скочи с над 20% – ето защо
Твърди се, че Дилкинска е подпомогнала прането на над $400 милиона от приходите на OneCoin и след като е научила за ареста на съучастник, е унищожила уличаващи доказателства и е изпратила уличаващи съобщения.
Прокурорът на САЩ Деймиън Уилямс изтъкна иронията в длъжността на Дилкинска предвид естеството на OneCoin, заявявайки, че Дилкинска, е изпълнила точно обратното на длъжностното си наименование и се твърди, че е дала възможност на OneCoin да изпере милиони долари незаконни приходи чрез фиктивни дружества.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.