Водещата стабилна монета Tether е изправенa пред нови предизвикателства. В статия, публикувана от Wall Street Journal в петък, се твърди, че компанията е разчитала на фалшиви документи и фиктивни корпорации, за да получи достъп до банковата система.
Публикацията цитира кореспонденция и записи като доказателство, че компанията майка на Tether е положила много усилия, за да поддържа връзки с традиционната финансова система и да открие банкови сметки.
В еднин от имейлите, цитирани от WSJ се посочва, че известен китайски търговец се е опитал да заобиколи банковата система, представяйки фалшиви фактури и договори за всеки депозит и теглене.
Стивън Мур, един от собствениците на Tether Holdings Ltd., призна тази дейност, преди да реши да се отдели от търговеца, тъй като го счита за твърде опасен.
В статията на WSJ се изтъква и използването на Tether от проблемни субекти, които са притежавали запорирани активи на стойност стотици милиони долари и са били свързани с терористични организации. Освен това се съобщава, че Министерството на правосъдието на САЩ разследва компанията.
Tether отговори на обвиненията, заявявайки, че докладът е „напълно неточен и подвеждащ“. Компанията също така подчерта, че Bitfinex и Tether спазват приложимите законови изисквания за борба с прането на пари, опознаване на клиента (KYC) и борба с финансирането на тероризма.
Дейността на Tether е съсредоточена около емитирането на USDT – стабилна монета, която се нарежда на трето място в света по пазарна капитализация, равняваща се на $71 милиарда. Като стабилна монета USDT е подкрепена от стабилен актив като щатския долар, което я прави популярна криптовалута за бързо влизане и излизане от сделки, без да се използват традиционни банки или фиатна валута.
Tether е особено популярена на пазари, където доларите са ограничени или не са налични, както и в децентрализираното финансиране (DeFi), което има за цел да измести банките.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Предстои икономически срив, бъдете готови – Робърт Кийосаки
USDT и други стабилни монети опростяват процеса на конвертиране на криптовалути в традиционни валути на дадена крипто борса. Въпреки успеха си Tether е обект на спорове, тъй като компанията все още не е представила доказателства за обезпечение на актива с щатския долар, а освен това липсват независими одити.
През 2021 г. Tether се съгласи да прекрати дейността си в Ню Йорк, след като разследване на главния прокурор на Ню Йорк установи, че компанията е направила неверни твърдения за обезпечението на стабилната си монета.
Докато все повече публични компании предприемат смели стъпки, за да напълнят балансите си с Биткойн, Coinbase – едно от най-известните имена в бранша – умишлено избягва да следва този път, посочвайки дългосрочното управление на риска и съобразяването с клиентите като основни причини.
След два интензивни дни на преговори в Женева, представители на САЩ и Китай са постигнали споразумение по ключови търговски въпроси, което проправя пътя за ново споразумение, целящо да намали търговския дефицит на САЩ.
Изпълнителният директор на Ark Invest, Кати Ууд, вярва, че американската икономика е на прага на повратна точка.
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.