На 21 февруари Coinbase публикува писмото си до акционерите за годината, в което разкрива финансовите си резултати за 2022 г.
Според доклада компанията е отбелязала спад в обема си на търговия и приходите от трансакции съответно с 50% и 66% в сравнение с предходната година.
Спадът се дължи на сривовете на Terra (LUNA) и FTX, които доведоха до загуба на 64% от стойността на криптопазара. В резултат на това нетните приходи на Coinbase за годината спаднаха от $7.4 милиард през 2021 г. на $3.1 милиарда през 2022 г.
Въпреки спада на приходите Coinbase остана устойчива и диверсифицира потоците си от приходи в абонаменти и услуги. През четвъртото тримесечие на 2022 г. нетните приходи на компанията възлизат на $605 милиона, което е с 5% повече спрямо предходното тримесечие.
Това обаче е значително намаление в сравнение с $2.49 милиарда през четвъртото тримесечие на 2021 г. Компанията отчете и нетна загуба на акция от $2.46 за четвъртото тримесечие на 2022 г. и $11.81 за цялата 2022 г.
Coinbase призна, че е наела твърде много служители твърде бързо, което е довело до оперативни разходи в размер на $1.2 милиарда, които тя очаква да намали с над 30% през това тримесечие. Компанията приключи четвъртото тримесечие на 2022 г. с разполагаемост от $5.5 милиарда, което представлява спад от 3% спрямо предходното тримесечие.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето защо този алткойн скочи със 180% за седмица
Въпреки предизвикателствата, Coinbase остава оптимист за бъдещите си резултати като отбелязва предишните си споразумения с регулаторните органи и силната си позиция в криптоиндустрията.
Фирмата също така споменава за подобрение на криптопазара в началото на 2023 г. като общата пазарна капитализация се е увеличила с 40% от началото на годината досега. Въпреки това тя предупреди инвеститорите да не екстраполират тези резултати занапред.
Понастоящем Coinbase е една от най-големите борси за криптовалути, с обем на търговията от $1.7 милиарда и стойност на акциите от $62.07 към момента на писане на статията.
Coinbase се насочва към S&P 500, което е знакова стъпка, отразяваща както финансовото развитие на компанията, така и нарастващото доверие на Уолстрийт към крипто сектора.
Криптовалутите вече играят двойна роля в световната икономика – отчасти спекулативен актив, отчасти платежно средство – според нов анализ на Банката за международни разплащания (BIS).
Икономистът Питър Шиф не се впечатлява от еуфорията около най-новото споразумение за митата между САЩ и Китай. Според него Вашингтон просто е отстъпил.
Нова вълна от компании се присъединява към Global Dollar Network (GDN) – инициатива за стабилна монета, водена от Paxos и подкрепена от компании като Robinhood, Galaxy и Kraken.