Според последното проучване на инвестиционната банка JPMorgan Chase по-голямат част от анкетираните институционални инвеститори не планират да търгуват с крипто тази година.
Проучването, наречено “редакция на електронната търговия“, събира прогнози в световен мащаб за следващата година от институционални криптотърговци.
На въпроса дали планират да се занимават с някаква криптодейност през тази година, респондентите дават противоречиви мнения. 72% заявиха, че нямат такива планове, 8% търгуват в момента, а 14% планират да се присъединят към това пространство през следващите пет години.
Миналата година беше трудна за дигиталните активи и сред факторите, които предизвикаха т.нар. „крипто зима“, са макроикономическите елементи. Комбинацията от високи нива на инфлация, политически конфликти и произтичащото от тях повишаване на лихвените проценти по кредитите отблъснаха инвеститорите от по-рисковите активи.
Според проучването тези фактори на макроравнище далеч не са отминали, като 30% от анкетираните прогнозират, че рецесията ще бъде голяма заплаха през 2023 г. Високите нива на инфлация и геополитическите конфликти са другите външни фактори, които биха могли да повлияят на дигиталните активи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: 99-годишният Чарли Мънгър отново разкритикува криптовалутите
Въпреки неотдавнашната волатилност, която сякаш привлече вниманието на регулаторните органи, инвеститорите са най-малко загрижени за по-строги регулации, които да повлияят на криптовалутите.
Що се отнася до въпроса за ежедневните търговски предизвикателства, на първо място в списъка сред респондентите е волатилният пазар, което може би подчертава опасенията покрай срива на FTX. Наличието на ликвидност и ефективността на работния процес са съответно на второ и трето място.
Освен смесените настроения, криптопазарът в момента регистрира относителен подем. Биткойн премина психологическото ниво на съпротива от $24,000 в четвъртък преди да се коригирадо $23,357 към момента на писане на статията.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.