Бивш служител на централната банка на Китай призова страната да преразгледа строгите си рестрикции спрямо крипто сектора.
Хуанг Ипин, бивш член на Комитета по парична политика в Китайската народна банка (КНБ) смята, че китайското правителство трябва да помисли отново дали забраната за търговия с криптовалути е устойчива в дългосрочен план.
Според информацията той твърди, че постоянната забрана на криптовалутите може да доведе до много пропуснати възможности за официалната финансова система, включително такива, свързани с блокчейн и токенизацията. Според него свързаните с криптовалутите технологии са „много ценни“ за регулираните финансови системи.
Хуанг каза:
Няма особено добър начин да се осигури стабилност и функционалност по отношение на това как трябва да се регулират криптовалутите особено за развиваща се страна, но в крайна сметка може би все пак ще се наложи да се намери ефективен подход.
Въпреки призива за задълбочен анализ на потенциалните дългосрочни ползи от криптовалутите за Китай той все пак подчерта, че има много рискове, свързани с активи като Биткойн (BTC).
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Лайткойн: Цената скача с близо 40% – какво да очакваме?
Ипин твърди, че Биткойн е по-скоро дигитален актив, отколкото валута, тъй като му липсва вътрешна стойност, добавяйки, че значителна част от BTC транзакциите са свързани с незаконни действия.
Бившият служител не пропусна да изкоментира и дигиталната валута на централната банка (CBDC) на Китай, споделяйки, че според него тя не е успяла да постигне широко разпространение, въпреки че е била пусната в действие.
Хуанг добави, че разрешаването на частни институции да емитират стабилни монети, базирани на дигиталния юан, остава „много чувствителен“ въпрос, но си струва да се разгледат плюсовете и минусите.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.