Индия запази рестриктивните си правила за данъчно облагане на криптовалутите от миналата година и през 2023 г., добавяйки последици за неспазване на разпоредбата относно данъка, удържан от източника (TDS).
На 1 февруари докато разкриваше бюджета, в който са посочени най-новите данъчни правила, министърът на финансите на страната Нирмала Ситхараман не спомена крипто, дигитални активи, блокчейн, дигитална валута на централната банка (CBDC) или виртуалните дигитални активи (VDA).
Според информацията обаче има промяна в правилата за TDS. Миналата година Индия въведе строги данъци върху крипто транзакциите, а именно 30% данък върху печалбата и 1% TDS върху всички транзакции.
Данъкът от 1% остава, но досега в закона не беше включена разпоредба, която да налага санкция за неизпълнение, ако гражданинът се опита да избегне плащането му или извърши непълно плащане. Търговецът на дребно би могъл да твърди в съда, че не е предвидена санкция, като се измъкне само с данъчно задължение.
Сега при неспазване на изискванията може да бъде наложена глоба в размер на данъчното задължение и/или затвор от 3 до 84 месеца.
Според информацията това изменение е специфично за транзакциите между криптовалути.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Лайткойн стигна $100 – инвеститорите трупат значителни количества от алткойна
Разпоредбата ще влезе в сила на 1 април, ако парламентът на Индия я приеме и узакони, но предвид факта, че партията на министър-председателя Нарендра Моди контролира и двете камари на законодателния орган, това изглежда напълно вероятно.
Очаква се промяната да бъде насочена към търговците на дребно, използващи чуждестранни борси с идеята това да стимулира използването на индийски борси.
Ашиш Сингал, съосновател на индийското приложение за крипто инвестиране CoinSwitch Kuber, заяви:
Търговецът на дребно, който е отговорен за извършване на плащане към купувач на P2P платформа, е длъжен да приспадне TDS…
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.