Silvergate, базираната в Калифорния крипто банка, чиито акции са регистрирани на Нюйоркската фондова борса, спира изплащането на дивиденти, за да остане високоликвидна, тъй като пазарът на дигитални валути се опитва да се измъкне от кризата на ликвидността през 2022 г.
В прессъобщение от 27 януари Silvergate заяви, че ще преустанови изплащането на дивиденти по своите „5.375% фиксирани лихвени проценти, некумулативни привилегировани акции, серия А“, за да запази капитала си.
Криптобанката заяви, че основният ѝ фокус е поддържането на високоликвиден баланс със силна капиталова позиция. Това ще ѝ даде предимство, докато се ориентира във високата волатилност при криптовалутите. Този ход означава, че криптобанката ще разполага с повече капитал, отколкото дигиталните активи на клиентите.
Бордът на директорите на банката ще преоцени изплащането на тримесечни дивиденти в зависимост от развитието на пазарните условия.
Високата волатилност при криптовалутите доведе до това, че цените достигнаха връхна точка от около $70,000 през ноември 2021 г., преди да се сринат до $15,300 през ноември 2022 г.
Загубите се дължаха на няколко макроикономически фактора и събития, свързани с крипто. Промяната в паричната политика видя, че централните банки повишават лихвените проценти, за да укротят нарастващата инфлация.
В замяна на това тази промяна доведе до приток на капитал в обратна посока, от това, което инвеститорите обикновено биха определили като „рисково“, включително крипто и акции, към сигурни убежища като облигации и злато.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Защо пътят до $100,000 може да е труден?
На 17 януари Silvergate публикува финансовите си отчети в Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC), като заяви, че през 2022 г. е отчела загуба в размер на $949 милиона. Това е рязък обрат в състоянието, като се има предвид, че банката е реализирала печалба от $75.5 милиона през 2021 г.
В началото на този месец клиентите на Silvergate изтеглиха почти $8 милиарда от своите криптодепозити. Докладите сочат, че приблизително 66% от клиентите на банката са изтеглили монетите си през последните три месеца на годината. Впоследствие банката беше принудена да продаде $5.2 милиарда от активите си, за да покрие разходите и да остане ликвидна на фона на бързите промени в индустрията.
Ripple потвърди, че XRP фючърсите и ETF-ите ще започнат да се търгуват на големи американски платформи, включително CME и Nasdaq — ход, който се счита за важна стъпка в сближаването на традиционните финанси с крипто пространството.
Михаило Белич, една от движещите сили зад гиганта Polygon от втори слой на Етериум, обяви напускането си от проекта, в чието създаване е участвал от самото начало през 2017 г.
На финансовите пазари започва да се очертава познат модел: Скок в оценките на технологичните компании, еуфория сред инвеститорите и геополитическа несигурност. За някои анализатори ситуацията започва да прилича на тази от 1999 г.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.