Крипто анализатор отправя предупреждение към инвеститорите, като посочи, че пазарът може да претърпи корекция.
Според него последният скок на Биткойн (BTC) вероятно е капан за бикове преди наближаващата рецесия.
В нова стратегическа сесия Никълъс Мертън, водещ на DataDash, каза в YouTube видео, че увеличението на цената на Биткойн през 2023 г. е подобно на последните му три облекчителни ралита, които бяха последвани от спадове.
Искам да продължа, като наблегна на процентното увеличение, а да не говорим за много сходната времева рамка.
Имахме 46% облекчително рали, 43% [възход] между юни и август, а от ноември до януари имахме 40% движение на цената на Биткойн.
Сега това достига до типичния процент на увеличение, който имаме по време на облекчителните ралита и отново искам само да [препоръчам предпазливост].
Да не говорим, че с това на колко свръхкупени нива сме в момента, това е най-високата степен на свръхкупеност на цената на Биткойн от далечния 10 януари 2021 г. насам.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Телевизионен водещ обясни възхода на Биткойн с конспиративна теория
Мертен твърди, че ако акциите претърпят големи изходящи потоци, това ще се отрази на пазара на криптовалути поради това колко корелирани са класовете активи.
Ако навлизаме в рецесия и оценките на акциите започнат да се понижават към по-ниски нива, ако продължим да имаме по-ниски върхове и по-ниски дъна, които сигнализират за низходящ тренд, това вероятно ще има същия ефект върху крипто. Докато не видим прекъсване на тази корелация, трябва да мислим с тази нагласа.
Рецесията може да има отрицателен ефект върху пазара на криптовалути, тъй като може да доведе до намаляване на инвестиционната и търговската активност.
По време на рецесия инвеститорите може да избягват рисковите активи като криптовалутите. Освен това, тъй като предприятията и физическите лица изпитват финансово напрежение по време на рецесия, те може да са по-малко склонни да инвестират в криптовалути или да търгуват с тях.
Някои експерти обаче твърдят, че децентрализираният характер на криптовалутите и потенциалът за по-голямо приемане по време на икономически спад могат да смекчат тези ефекти. В допълнение корелацията между традиционните пазари и пазара на криптовалути невинаги е линейна и понякога криптопазарът е склонен да се движи в обратната посока.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Според трейдъра и анализатора Джейсън Пицино, пазарните наблюдатели трябва да се подготвят за потенциални препятствия в крипто пространството.
Биткойн миньорите изглежда преразглеждат стратегията за резервите си след дълъг период на разпродажби.