В момента в общността на XRP доста вълнение предизвиква документ на Централната банка на Уругвай, в който Ripple се споменава седем пъти.
Документът датира от 7 март 2022 г., но се твърди, че е бил публикуван преди по-малко от седмица на уебсайта на Централната банка на Уругвай (BCU), където може да бъде намерен и в момента.
Първо, членът на XRP общността Рафаел Агиар Менендес от Уругвай съобщи за новината, която малко по-късно беше разпространена и от Едо Фарина, главен изпълнителен директор на Alpha Lions Academy.
Подробната роля на Ripple все още не е напълно ясна. Документът обаче разкрива, че Централната банка е регистрирала партньора на Ripple – LATAM SOFTWARE S.A.S. – като „компания за парични преводи“ и ѝ е предоставила правото да възлага услуги специално на Ripple.
В резултат на проверката, извършена от Надзорния съвет за финансови услуги на BCU, подписана от Патриция Фабиана Тудиско Басиняни, се посочва:
LATAM SOFTWARE S.A.S. е предоставило цялата информация, изисквана от действащите разпоредби, за целите на исканата регистрация като дружество за парични преводи.
Също така, че е предоставило информацията и документацията, изисквани от действащите разпоредби относно възлагането на услуги на външни изпълнители, включително актуализирания план за непрекъсваемост на операциите, договорите, подписани с Mati Technologies, Inc. и Ripple Services, Inc. и модела на договора с потребителите на AWS на Amazon Web Services, Inc.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Криптовалутите ще се възстановят, но ще отнеме време
В документа се посочва, че мексиканската компания Mati Technologies отговаря на изискванията за доставчик на технологичната платформа, използвана за процеса на опознаване на клиенти (KYC) при регистрация.
BCU разрешава на LATAM SOFTWARE S.A.S да използва платформата RippleNet въз основа на договор с Ripple Services Inc за обмен на информация между кореспонденти, и за сключването на договор за подизпълнение с доставчика Amazon Web Services (AWS) за хостване на информацията в облака на сървъри в Лондон, Англия, съгласно условията на подписаното на 12 март 2021 г.
Понастоящем е неясно какви точно ще са последиците. Въпреки това, известният член на общността на XRP Вратоф Канеман обясни: „Като се поразровим малко повече, изглежда, че те възнамеряват да сключат договор с Ripple само за съобщения/данни, а не за ODL.“
Забележително е, че Уругвай беше първата държава, която проведе мащабна пилотна програма за CBDC (e-песо) през ноември 2017 г., но използва собствена платежна система вместо блокчейн. Въпреки успешния пилотен проект страната все още не е обявила конкретни планове за стартиране на CBDC.
В тази връзка Менендес сподели статия за пътната карта за платежната система за периода 2023-2025 г.
another interesting data is this, the @BancoCentral_Uy roadmap 2023 – 2025, their announce the cbdchttps://t.co/op0tsuwgbw
just to be clear i live in uruguay, do a lot of research involving ripple, xrp & the whole iso 20022 standard and compliants— Rafael Aguiar Menéndez (@ch4rbo) January 14, 2023
Според презентацията от ноември 2022 г. Централната банка на Уругвай „възнамерява да поеме водеща роля в създаването на подходящи условия за въвеждането на нови продукти или технологии, които допринасят за иновативното развитие на националната платежна система, подобряват нейната ефективност и достъпност и осигуряват нейната оперативна непрекъснатост.“
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Трудността на добив скочи – ето с колко
Програмата, която ще се изпълнява през следващите две години, включва завършване на въвеждането на цялостни системи за клиринг 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата и насърчаване на въвеждането на система за бързи плащания в съответствие с „най-добрите международни практики“.
Към момента на писане на статията цената на XRP се движи около $0.386, което представлява ръст от близо 10% през последните 7 дни.
Южна Корея току-що стана най-новата дестинация в глобалното разгръщане на крипто плащанията на RedotPay.
Бутан прави смела крачка към обединяването на туризма и дигиталните финанси, позволявайки крипто плащания за посетители в цялата страна.
Tether, известен най-вече с това, че стои зад стабилната монета USDT, излиза извън сферата на финансите и навлиза в областта на изкуствения интелект.
Европейската централна банка започна мащабен експеримент, за да провери как би функционирало дигиталното евро в ежедневието.