В четвъртък, 12.01.2023 г., служители на прокуратурата, МВР и ДАНС направиха спецакция на офисите на българската крипто компания Nexo.
Според становище от ръководството на криптозаемодателя, изпратено до БТА, Nexo ще съди България за действията на правоохранителните органи срещу фирмата.
Оплакванията на компанията са, че полицейските служители първоначално не са предоставили заповед за обиск и дори не са се идентифицирали.
От Nexo твърдят, че въпросната акция е била демонстративна и е индикация за „некомпетентността на тези, които са я извършили“.
Фирмата също така подчерта, че не предлага никакви услуги за български граждани поради потенциални проблеми с местното правителство. Компанията повтори, че спазва изискванията за борба с прането на пари, както и санкциите срещу Русия, в допълнение към сътрудничеството си с големи фирми за крипто разузнаване като Chainalysis.
Nexo изрази увереност, че ще спечели съдебното дело, което ще ѝ осигури компенсация за щетите, причинени от разследването.
Компенсациите, които България ще изплати след заведените и спечелени искове от Nexo, ще са пореден антирекорд в размер на стотици милиони, но, за съжаление, ще са за сметка на българския данъкоплатец.
Освен това от компанията определят действията срещу тях като „локален български произвол“ – „с цел убиване и разграбване на проспериращ бизнес“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Влизаме ли в бичи пазар? – Биткойн проби $19,000
От Nexo посочват още, че следват най-високи международни стандарти, за да са сигурни в произхода на постъпващите на платформата крипто активи, както и накъде отиват изтеглените от платформата средства.
Мъж от Масачузетс бе осъден на шест години затвор, след като федералните власти разкриха неговата нелицензирана крипто операция, която е изпрала над $1 милион под прикритието на бизнес с вендинг машини.
Децентрализираната борса Cetus, изградена върху блокчейна на Sui, бе засегната от един от най-големите DeFi експлойти за годината, като загуби над $220 милиона в крипто активи.
Паника обхвана децентрализираните пазари в четвъртък, след като предполагаема уязвимост в Cetus Protocol предизвика масивно изтичане на ликвидност в няколко токена, базирани на Sui.
Усилията на инвеститорите в Биткойн SV да получат милиарди обезщетения от големите крипто борси до голяма степен се провалиха в Апелативния съд на Обединеното кралство.