Главният изпълнителен директор на Bitfarms Емилиано Гродски е подал оставка. Той ще бъде заменен от Джефри Морфи, главен оперативен директор на компанията.
Това се случва на фона на катастрофалната година за миньорите на Биткойн, която накара някои големи фирми да обявят фалит.
Миньорът обяви напускането на Гродски в изявление, като добави, че той ще продължи да изпълнява функциите си на директор на борда на директорите. Междувременно съоснователят Никола Бонта ще премине от изпълнителен председател към председател на Съвета на директорите.
Бонта отдава заслуженото на Джеф за превръщането на Bitfarms от изцяло канадски търговски бизнес в глобална сила.
Bitfarms е мултинационална, публично търгувана фирма, създадена през 2017 г. Десет управлявани от нея криптодобивни съоражения се намират в Канада, Съединените щати, Парагвай и Аржентина.
След промяната потребител на Twitter изрази загриженост относно позицията на Аржентина в криптодобивното пространство:
CEO of $BITF steps down, he has been selling his stake in the company from September through December this year.
He was the key driver for @Bitfarms_io expansion into Argentina.
Is Argentina now at risk? https://t.co/8JkQV1EsmZ
— Balmy Investor ⛏️ 🟠 (@balmy_investor) December 29, 2022
Според Balmy Investor Гродски също така е продал акциите си в компанията през втората половина на 2022 г. Въз основа на данните за подаване на вътрешна информация в SEDI, бившият главен изпълнителен директор е продал 1 милион обикновени акции на компанията през миналия месец. След това балансът на притежаваните от него обикновени акции е намалял до 6.69 милиона от почти 10.83 милиона, притежавани през декември 2021 г.
През последната година цената на Bitfarms на Nasdaq също се понижи от $5.39 до $0.3760. Това е почти 93% спад в стойността. Освен това участниците в индустрията твърдят, че операциите по добив са пострадали поради трайния спад на цената на BTC, нарастващите разходи за електроенергия и увеличаването на общата хешираща мощност в мрежата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: 6 неуспешни крипто прогнози за 2022 г.
Биткойн регистрира влошени настроения, като цената му остава на червено. Към момента на писане на статията активът се търгува около $16,400. През 2023 г. Биткойн спадна с 65-75% от най-високата си стойност за всички времена от $69,000. Междувременно през предходните 24 часа пазарната капитализация на глобалната криптовалута спадна до $826 милиарда по данни на CoinGecko.
Миналата седмица известната американска публично търгувана компания за добив на Биткойн Core Scientific подаде молба за защита от фалит по Глава 11. Новината последва продължителна крипто зима и слабо движение на цените на Биткойн – и двете се влошиха от фалита на FTX. Компанията привидно имаше най-високото съотношение на дълг към собствен капитал (D/E) сред своите конкуренти и най-много заеми.
Marathon, със задължения в размер на $851 милиона, е вторият по големина длъжник. BitFarms е позиционирана на сигурно десето място, с дълг от $114 милиона и без очевиден риск от фалит.
Според анализите на Hashrate Index общият дълг на публично търгуваните компании за добив на Биткойн надхвърля $4 милиарда.
НЕ ИЗПУСКАЙ: Биткойн: Предстои ли тежък старт на 2023 година?
Платформата отбелязва, че съотношение на дълга към собствения капитал от две или повече се счита за опасно в повечето сектори. Въпреки че Core Scientific е имала съотношение D/E от 26.7, тя е имала огромно количество задължения. Съотношението D/E на Argo от 8.7 също е изключително високо според параметъра на платформата.
Конкуренти като Riot Blockchain, Canaan Inc. и Marathon Digital Holdings не попаднаха в списъка. Но друг водещ играч, BIT Mining Limited, също има висок коефициент D/E от 4.4.
След седмици на интензивна институционална активност, която помогна на Биткойн да прескочи границата от $100,000, притокът към американските спот ВТС ETF-и отбеляза временно затишие между 6 и 12 май.
Бързото възстановяване на Биткойн над $104,000 предизвика вълна от оптимизъм в крипто средите, но по-важният въпрос остава: Това ли е само началото?
Макар цената на Биткойн да се възстанови напоследък, ентусиазмът към спот ETF-ите изглежда да затихва. Седмичните движения към американските ВТС ETF-и са спаднали рязко, което сигнализира за пауза в агресивната институционална акумулация.
Strategy направи поредния масивен ход в областта на Биткойн, добавяйки 13,390 BTC към вече значителните си крипто резерви.