НАЧАЛО Други

Най-големите рискове, свързани с дигиталните валути на централните банки

28.12.2022 11:07 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Най-големите рискове, свързани с дигиталните валути на централните банки

Напоследък около цифровите (или дигиталните) валути на централните банки (CBDC) има много шум, като идеята повдига известни въпроси и поражда редица притеснения.

Тази концепция се лансира като потенциално решение на проблемите, с които се сблъскват традиционните фиатни валути. 

CBDC обаче имат и друга страна, която често се пренебрегва от мнозинството – техният потенциал да позволят масово наблюдение. В тази статия ще разгледаме рисковете, свързани с тези валути и причините, поради които те биха могли да бъдат инструмент на правителствата за проследяване и наблюдение на техните граждани.

Какво са дигитални валути на централните банки (CBDC)?

Това са цифрови версии на традиционните фиатни валути, емитирани и подкрепени от централни банки. Предназначени са да се използват като средство за обмен и съхранение на стойност, подобно на парите в брой. CBDC се различават от криптовалутите като Биткойн, които са децентрализирани и не са подкрепени от централен орган.

Какви са рисковете, свързани с тези дигитални валути на централните банки?

Един от основните рискове е, че дигиталните валути на централните банки биха могли да позволят на правителствата да проследяват и контролират своите граждани по начини, които понастоящем не са възможни с традиционните фиатни валути.

Тъй като те са цифрови, те могат лесно да бъдат проследявани. Това означава, че всяка транзакция, извършена със CBDC, може да бъде наблюдавана от правителството. 

Освен това те могат да се използват за въвеждане на отрицателни лихвени проценти, което ще изисква от гражданите да плащат на централната банка, за да държи парите им. Това би могло да доведе до засилване на държавния контрол върху финансовите решения на гражданите в прекомерен смисъл. В допълнение, това би могло да окаже натиск върху дребните бизнеси.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Какво може да предстои догодина? – Майкъл ван де Поуп


Но как точно могат да се използват за масово наблюдение или контрол на населението?

Съществуват няколко начина, по които CBDC могат да се използват за тази цел:

  1. Първо, те могат да се използват за проследяване и наблюдение на финансови транзакции в реално време. Това би дало на правителствата безпрецедентен поглед върху финансовия живот на техните граждани.
  2. Второ, CBDC могат да се използват за въвеждане на изисквания за “познаване на клиента” (KYC), които биха изисквали от потребителите да предоставят лична информация, за да използват валутата. Тази информация може да се съхранява в централна база данни и да се използва за целите на проследяване и мониторинг.
  3. И накрая, CBDC могат да се използват за въвеждане на ограничения върху използването на определени стоки или услуги, като например цензуриране на възможността за закупуване на определени видове съдържание или ограничаване на достъпа до определени уебсайтове.

Като цяло е важно внимателно да се обмислят потенциалните последици от CBDC, включително рисковете за личната свобода и финансовата стабилност, преди да се приемат. 

Важно е също така физическите лица да са наясно с възможността CBDC да се използват по начини, които биха могли да ограничат способността им да държат и използват собствените си пари.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Други Новини

FTX предлага 118% компенсация на кредиторите си

FTX представи ново предложение, целящо да компенсира жертвите, засегнати от нейния фалит през 2022 г. Планът обещава да изплати всички вземания на кредиторите и да осигури „милиарди като компенсация за времевата стойност на техните инвестиции“.

08.05.2024 20:00 2 мин. четене

БРИКС: Алиансът продължава да трупа злато с рекордни темпове

Икономическият алианс БРИКС активно увеличава златните си резерви като част от текущата си стратегия, а Китай е начело в 17-месечната поредица от придобивания на благородния метал.

08.05.2024 19:30 2 мин. четене

БРИКС: Трябва да сме готови за срив на световната финансова система според представител на МВФ

Миналия петък руският представител в Международния валутен фонд Алексей Можин предупреди, че страните от БРИКС трябва да се подготвят за евентуален срив на долара и международната парична система.

08.05.2024 18:00 2 мин. четене

БРИКС: Две държави от съюза зарязват долара и започват да търгуват в собствените си валути

Индия и Нигерия, две от държавите членки в икономическия съюз БРИКС, обявиха в петък ново търговско споразумение.

08.05.2024 16:30 1 мин. четене

Подкрепете CryptoDNES

QR код към биткойн адреса:

QR код към етериум адреса:

Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.