Жаир Болсонаро, президентът на Бразилия, който ще напусне поста си на 31 декември подписа законопроект, целящ да легализира използването на криптовалути като метод за плащане в страната.
На 22 декември канцеларията на Болсонаро съобщи, че президентът е подписал законопроект 14.478, който е влязъл в сила след одобрение от Камарата на депутатите на страната.
Законодателният орган изпрати законопроекта до президента на 29 ноември като последна стъпка в признаването на криптоплащанията.
Според законопроекта жителите на Бразилия няма да могат да използват криптовалути като Биткойн (BTC) като законно платежно средство в страната.
Въпреки това той включва много дигитални валути в определението за законни методи на плащане в страната. Той също така установява лицензионен режим за доставчиците на услуги, свързани с дигитални активи и определя санкции за измами свързани с такива.
В съобщението на Болсонаро не се посочва коя федерална агенция би могла да отговаря за надзора на криптоплащанията. Въпреки това, подобно на САЩ, дигиталните активи, считани за ценни книжа, попадат под регулаторния чадър на бразилската Комисия по ценните книжа и фондовите борси.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Цена на Биткойн – ще изненада ли Коледа крипто инвеститорите?
Законът също така включва разпоредби, вероятно изготвени поради срива на FTX, изискващи от криптоборсите да правят разлика между потребителски и фирмени активи.
Законът за криптовалутите ще влезе в сила след 180 дни, някъде около юни 2023 г. Предвижда се Болсонаро да напусне поста си след броени дни, след което Луис Инасио Лула да Силва ще поеме президентството на страната от 1 януари.
Луис Силва беше президент на Бразилия от 2003 до 2010 г. и съдейки по това, че е правил изявления в полза на приемането на крипто и блокчейн може да се смята, че е позитивно настроен спрямо сектора.
Дългоочакваният законопроект, целящ регулирането на стабилните монети, ще бъде гласуван в Сената през май, според Politico.
Правителството на Обединеното кралство представи нов пакет от предложени регулации за дигиталните активи, чиято цел е да се постигне баланс между технологичния напредък и по-силна защита срещу финансови злоупотреби.
В значителна промяна на политиката си Федералният резерв обяви в четвъртък, че вече няма да изисква от банките, лицензирани от щатските власти, да уведомяват централната банка, преди да се ангажират с дейности, свързани с крипто активи.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) се обединява с Националната комисия за дигитални активи (CNAD) на Ел Салвадор, бившия партньор на Goldman Sachs Хедър Шемилт и адвокатската кантора Perkin, за да стартира трансгранична регулаторна рамка за криптовалутите.