Активността в мрежата от втори слой на Етериум е огромна. Ако го сравним с началото на годината, за няколко седмици ще видим ръст от хиляди проценти, което може да изглежда ненормално, като се има предвид относителното спокойствие на пазара.
Според Delphi Digital основният източник на повишената мрежова активност са „ловците на airdrop“, които не се интересуват от основите на Arbitrum и създават синтетична активност в мрежата само за да получат възнаграждение.
Most of the 1.7M cumulative wallets on @arbitrum are classified as “average users” having 1-100 transactions.
354k wallets have made only a single transaction, likely attempting to Sybil attack a potential Arbitrum airdrop.
76k wallets are active with 100-100k transactions. pic.twitter.com/riTF3hC2IY
— Delphi Digital (@Delphi_Digital) December 15, 2022
По-голямата част от портфейлите в Arbitrum представляват средни потребители, които извършват до 100 транзакции и като цяло показват здравословно поведение в мрежата. Повече от 350,000 портфейла обаче са направили само една транзакция, опитвайки се да приложат т.нар. Sybyl атака върху airdrop събитията.
Атаката Sybil е целенасочено действие срещу блокчейн, което включва създаването на множество фалшиви самоличности с цел да се установи в мрежата и да я използва за парична печалба.
Обикновено големите блокчейн мрежи предприемат определени мерки, за да се предпазят от Sybil атаки. Технически погледнато, растежът, подхранван от airdrop, не е нещо, което вреди на мрежите в дългосрочен план.
Единствената цел на маркетинговите кампании, които включват airdrops, е да привлекат вниманието, а масивният скок в активността на мрежата по време на мечия пазар най-вероятно ще свърши своята работа.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Легендарен анализатор предвиди срива – какво прогнозира сега?
Популярността на Arbitrum и други мрежи от втори слой спада драстично след актуализацията на Сливането (The Merge) и кризата в DeFi и NFT индустриите.
Arbitrum, както и други мрежи, пуснати по време на кризата с мащабируемостта на Етериум, имат за цел да намалят разходите за транзакции и да увеличат скоростта на обработка в мрежата. Въпреки това текущата мрежова активност на Етериум не е нередовна и може лесно да се обработва и управлява без помощта на блокчейн като Arbitrum.
Tether, водещият емитент на стабилни монети, постепенно преустановява поддръжката на пет по-стари блокчейна.
Държавната банка за развитие на Германия NRW.BANK емитира облигации на стойност €100 милиона ($116.7 милиона) базирани на блокчейн, което е едно от най-големите публични предложения на дигитални ценни книжа в Европа.
Автономното подразделение на Volkswagen, Volkswagen ADMT, обяви партньорство с Bee Maps — иновативна пространствена навигационна услуга, изградена върху блокчейна Solana.
Нови данни дремонстрира драстично предимство на Solana в блокчейн активността за юни 2025 г. Според цифрите, SOL е обработила зашеметяващите 2.98 милиарда транзакции, далеч изпреварвайки всички други мрежи в екосистемата.