Миналата седмица е подаден колективен иск срещу знаменитости, в който се твърди, че те са използвали популярността си, за да измамят инвеститори, рекламирайки незаменяеми токени (NFT) на Bored Ape Yacht Club (BAYC).
Твърди се, че подкрепата спрямо проекта от страна на знаменитости, спортисти и артисти е довела до раздуване на стойността на BAYC NFT до изкуствено завишени и изкривени цени. Също такa се споменава, че знаменитостите са участвали в подвеждащи промоции, които са помогнали на схемата.
В иска се заявява, че участвалите в схемата са Джъстин Бийбър, Снууп Дог, Стеф Къри, Кевин Харт, Мадона, Серена Уилямс, Пост Малоун, The Weeknd, Парис Хилтън и други.
Посочени са общо 37 съобвиняеми, включително ръководството на Yuga Labs. В иска са посочени ръководители като Ейми Ву, която преди това е член на борда на ApeDAO и Гай Осири, дългогодишен представител на Мадона и Yuga Labs.
Според информацията ищците търсят обезщетение в размер до $5 милиона от предполагаемата група.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Трейдър, предвидил дъното през 2018, дава нова прогноза
Говорителят на Yuga Labs заяви:
Според нас тези искове са опортюнистични и паразитни. Ние сме твърдо убедени, че те са неоснователни и очакваме с нетърпение да докажем това.
В съдебния иск подробно е описана сложната схема на BAYC като се твърди, че заговорите са били разработени от членове на холивудския елит, за да се повиши стойността на незаменяемите токени с помощта на медийното влияние на известните личности.
Това не е първият колективен иск в областта на криптовалутите. По-рано тази година Стеф Къри, Том Брейди, Шакил О’Нийл и други бяха съдени за измама заради медийната им подкрепата спрямо FTX.
Чанпен Джао (CZ), основател на Binance, наскоро се обърна към криптовалутната общност за насоки как да разпредели над $1 милион, натрупани в адрес на портфейл за дарения, който някога е използвал.
Уорън Бъфет изрази загриженост за американската икономика, предупреждавайки, че стабилността и покупателната способност на долара са уязвими.
Въпреки че тези мита могат да променят динамиката на търговията, от Goldman посочиха, че канадските производители, които нямат алтернативни купувачи, вероятно ще трябва да поемат голяма част от допълнителните разходи чрез по-ниски цени, за да запазят достъпа си до пазара на САЩ.
Русия затяга контрола върху регулирането на криптовалутите, като Върховният съд се готви да класифицира дигиталните активи като собственост при наказателни дела.