Докато Биткойн се търгува с около 75% под върха си и пазарите продължават да кървят, много крипто инвеститори остават уверени в крипто.
Сред тях изглежда се нареждат и българските инвеститори, като 71% от тях влагат с дългосрочни цели, сочи проучване, направено от най-голямата блокчейн и Web3 компания Binance.
Само 4% от анкетираните търгуват дигитални активи на дневна база.
В проучването са взели участие над 200 души, които са споделили мнението си по 11 въпроса. Проучването е направено през месец ноември 2022, като всеки участник е попълнил анонимен онлайн въпросник.
Около 53% от запитаните споделят, че държат криптовалути между 1 и 3 години, като процентът на запознатите със сферата за повече от 5 години е 18% от респондентите.
Повечето крипто ентусиасти в България са мъже на възраст между 26–35 години, работещи на пълен работен ден с бакалавърска степен на образование. Както може да се предположи, масово тези потребители са научили за криптовалутите от интернет.
Интересна е и тенденцията, показваща, че вторият инвестиционен избор на притежателите на криптовалути в България са акциите, за сметка на недвижимите имоти.
Както знаем, традиционно хората в страната закупуват жилища пред всеки друг клас активи. Не така стоят нещата според проучването – 43% купуват крипто, 35% от запитаните инвестират и в акции, 11% – недвижимо имущество, 10% – злато, сребро и незаменяеми токени (NFT). Важно е да се има предвид, че тези стойности отразяват мнението на респондентите и дават добра представа за крипто ентусиастите, но не можем да екстраполираме изводи за всички инвеститори у нас.
Най-предпочитаните валути за покупка от българите са Биткойн и Етериум, следвани от BNB, Cardano и стабилни монети. Стабилните монети могат да се използват за покупка на крипто на борсите или за маржин във фючърсна търговия.
Що се отнася до съхранението на дигиталните активи, голяма част от българите се доверяват на сигурността, предоставена им от крипто борсите. Около 51% държат криптовалутите си на тези платформи, 27% предпочитат студени портфейли (най-сигурната форма на самостоятелно попечителство), а 10% предпочитат горещи портфейли, които са свързани с интернет.
Мъжете водят с голямо мнозинство по отношение на крипто покупките. 80% от анкетираните са мъже, което до голяма степен се обяснява с по-високия им апетит за риск.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Цена на Биткойн: Китовете продължават да продават – какво означава това?
Проучването установява, че над 50% от инвеститорите имат висше образование – 32% са завършили бакалавърска степен, 33% – магистърска степен, а 1.5% – докторантура.
63% от допитаните работят на пълен работен ден и 16% са ангажирани на свободна практика, докато учащите в криптосферата са 9%, повече от броя на безработните, които са 5.5%.
Това изследване изглежда демонстрира, че българите не продават масово своите криптоактиви дори в трудни времена, когато цената им продължава да спада. Мнозинството от тях предпочитат да държат, вместо да се занимават с краткосрочна спекула.
Binance и Bitget се включиха в помощ на Bybit след масивен хак, като прехвърлиха над 50,000 ETH в студените портфейли на Bybit.
Тъй като Европа затяга регулациите за стабилните монети, големите крипто борси Kraken и Crypto.com разработват свои собствени дигитални активи, за да се справят с новия правен пейзаж.
Комисията по ценните книжа и фондовите борси официално приключи разследването на OpenSea, като реши да не предприема правни действия и да не класифицира NFT като ценни книжа.
Според нов анализ на Bernstein крипто подразделениет на Robinhood е готово за значителен растеж, като се очаква търговската дейност да нарасне през следващите две години.