Крипто борсите могат да печелят приходи по различни начини, включително чрез предоставяне на заеми на маржин търговци, такси за ликвидация и други. Таксите за транзакциите обаче остават основният генератор на приходи за тях.
Съществуват много видове транзакции и следователно много различни видове такси към тях. При сравняване на различните такси във веригите на Биткойн (BTC) и Етериум (ETH) данните сочат, че крипто борсите предпочитат да използват BTC за вътрешно прехвърляне на стойност.
Данни показват непостоянна история на таксите, които борсите печелят от транзакциите с Биткойн. На графиката по-долу се вижда значителен скок на таксите към края на 2017 г., когато BTC достигна от $20,000 в предишния цикъл. През април 2021 г. на бичия пазар се наблюдава друг скок на таксите, макар и значително по-малък от този през 2017 г., тъй като BTC достигна до над $64,000.
Интересното в ситуацията е, че при последният връх на бичия пазар към края на 2021 г. от $69,000 не се вижда друг скок на таксите, което предполага сравнително по-малка борсова активност спрямо април 2021 г. От тогава насам таксите за транзакции с BTC са спаднали значително и остават орязани.
Метриката наречена „Доминиране на таксите за обмен“ се определя като процент от общия размер на платените такси за транзакции по отношение на обменната дейност в мрежата. Процента е допълнително разделен на вида на транзакцията.
Графиката по-долу показва, че таксите за транзакции с BTC са 36% от всички източници на приходи на крипто борсите, свързани с Биткойн, а това е допълнително разделено на:
На графиката ясно се вижда, че през последните пет години при категориите „Депозити“ и „Вътрешни“ има нарастване.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Това може да най-голямата заплаха за Биткойн (BTC)
Анализът на доминацията на Етериум в областта на обменните такси представя съвсем различна картина. Понастоящем тези такси представляват 5% от източниците на приходи на крипто борси, свързани с ETH. Тегленето на средства изглежда е най-значимата категория от транзакционните такси, което е така от юли 2017 г. насам.
При положение, че има значителна липса на вътрешни такси в сравнение с Биткойн, мнозина предполагат, че крипто борсите не предпочитат да използват ETH при прехвърляне на средства между вътрешни портфейли.
Главният изпълнителен директор на Galaxy Digital Майк Новограц поднови дългогодишната си вражда с икономиста и привърженик на златото Питър Шиф, след като последният за пореден път разкритикува Биткойн.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.