Африка получи предупреждение от Международния валутен фонд (МВФ) за рисковете, които крие бързото приемане на крипто, изтъквайки, че само една четвърт от държавите в Субсахарска Африка са регламентирали официално криптовалутите.
Въпреки това две трети имат въведени някакви ограничения, а Камерун, Сиера Леоне, Лесото, Етиопия, Република Конго и Танзания са забранили напълно криптовалутите. От своя страна Зимбабве нареди на всички местни банки да спрат обработката на транзакции, свързани с криптовалути.
МВФ посочва, че Африка е един от най-малките, но и най-бързо развиващите се криптовалутни пазари. Регистрираната през 2021 г. пикова месечна стойност на крипто транзакциите e в размер на $20 миллиарда. Нигерия, Кения и Южна Африка са водещи, когато става въпрос за броя на потребителите на криптовалути.
По-голямата част от местната употреба на криптовалути е свързана с търговски плащания, но според МВФ тяхната нестабилност ги прави подходящо средство за съхранение на стойност. Според информацията властите също така се опасяват, че криптовалутите не са способни да ограничават изтичането на капитали и да регулират транзакциите, насочени извън местната територия.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво предстои за крипто пазарите? – анализаторът „Capo“ дава прогноза
В документа се казва още:
Широкото използване на криптовалутите може да подкопае ефективността на паричната политика, създавайки рискове за финансовата и макроикономическата стабилност.
Международния валутен фонд предупреждава още, че рисковете ще се увеличат допълнително, ако криптовалутите бъдат приети като законно платежно средство, както в Централноафриканската република така и в Салвадор.
Смята се, че „ако криптоактивите се държат или приемат от правителството като платежно средство, това може да изложи на риск публичните финанси„.
Докато Berkshire Hathaway преминава в ерата след Бъфет, Грег Абел, скромният канадски мениджър, готов да поеме управлението, се придържа към това, което познава най-добре – реални бизнеси с осезаема стойност.
Aptos прави фурор в крипто света, заемайки междинна позиция между традиционните уеб платформи и напълно децентрализираните системи.
Goldman Sachs повиши дългосрочната си прогноза за златото, предвиждайки, че цената на метала може да достигне $3,880 за унция до края на 2025 г., ако се засилят опасенията от рецесия.
2025 г. започна с нарастващи предизвикателства за пазарите.