В неотдавнашен доклад, публикуван от The Economist, озаглавен "Това ли е краят на крипто?", те разказват на аудиторията си как дигиталните валути са се сринали през последните месеци и колко катастрофален е бил крахът на FTX.
От ноември 2021 г. до ноември 2022 г. Биткойн (BTC) е паднал от $69,000 на $16,000.
Биткойн е спаднал с повече от 75% само за една година като инвеститорите в пространството в момента са с мечи настроения за бъдещето на криптопазара. В същото време Биткойн спадна под $16,000 за кратък период от време, когато FTX, една от най-големите борси за криптовалути, се сгромоляса преди няколко седмици.
Падението на FTX беше едно от най-значимите негативни събития тип „черен лебед“, които засегнаха криптопазара като цяло. Цената на повечето дигитални валути спадна и други борси или кредитни компании трябваше да спрат тегленията, за да останат активни в индустрията.
Сега The Economist съобщава, че Биткойн и криптовалутите са достигнали края си след повече от 13 години, откакто Биткойн беше пуснат за първи път.
Докладът гласи следното:
Днес не е останало нищо друго освен 1 милиоон разярени кредитори, десетки разклатени криптофирми и множество регулаторни и криминални проверки. Високоскоростната имплозия на FTX нанесе катастрофален удар на индустрия с история на провали и скандали. Никога досега криптоиндустрията не е изглеждала толкова престъпна, разточителна и безполезна.
Въпреки това в доклада не се говори за това как традиционните финансови пазари също са засегнати от настоящата глобална инфлационна криза и повишаването на лихвените проценти. Освен това имаше и много големи компании, които загубиха повече от 80% от стойността си за една година. Ето защо е важно да вземем предвид всички тези неща, когато говорим за текущото състояние на пазара на криптовалути.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ел Салвадор ще купуват по един Биткойн (BTC) всеки ден
Нещо повече, дигиталните валути позволиха на хората от цял свят, особено в развиващите се страни, да избегнат диктаторските правителства и техния контрол и да изпращат и получават трансгранични плащания, без да е необходимо да разчитат на централизирани финансови компании.
Случаят със Салвадор може да се използва, за да се илюстрира как използването на Биткойн е помогнало на семействата да избегнат плащането на високи такси при прехвърлянето на средства между Съединените щати и родната им страна. Благодарение на разрастването на Биткойн в Салвадор са спестени над $400 милиона годишно от комисиони, които преди това са били плащани на компании като MoneyGram или Western Union.
Освен това Биткойн и криптовалутите работят с ясно определени цикли. Инвеститорите и физическите лица, които се интересуват от цената и знаят как да управляват тези цикли са тези, които създават най-успешните компании в пространството.
Към момента на публикуване Биткойн се търгува на цена от около $16,500 и има пазарна капитализация от $318 милиарда.
Редовната дейност на Салвадор по закупуване на Биткойн изглежда е спряла, като последната регистрирана покупка от портфейл на страната е от 17 февруари, според Arkham Intelligence.
Проучване на инвестиционната компания VanEck показва, че докато правителството на САЩ обсъжда потенциален резерв от Биткойн, 21 щата вече осъществяват планове за придобиване на BTC.
JPMorgan отчита, че институционалният интерес към фючърсите върху Биткойн и Етериум намалява, което оставя крипто пазара в уязвимо положение.
Microsoft представи най-новия си квантов пробив, но може ли той да представлява риск за инфраструктурата за сигурност на Биткойн?