Начало » Алткойни » Uniswap: Повечето токени на платформата са измама, твърди проучване

Uniswap: Повечето токени на платформата са измама, твърди проучване

03.11.2022 9:58 3 мин. четене Kosta Gushterov
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Uniswap: Повечето токени на платформата са измама, твърди проучване

Екип от изследователи твърди, че близо 98% от токените, пуснати на децентрализираната крипто борса Uniswap са "rug pull" измами.

Екипът е искал да надгради проучване от 2021 г., в което е използван алгоритъм за машинно самоoбучение, за да се анализират данните за транзакциите на токените листнати на Uniswap, които по-късно са се оказали rug pull измами. Този алгоритъм обаче открива подозрителни токени само след като измамите са осъществени.

Нови методи за засичане на измами

В новото проучване екипът твърди, че е добавил данни за транзакциите на още 20,000 токена, които са анализирани на ръка, и са успeли да разработят нови методи за машинно самообучение.

Тези нови методи могат да открият потенциални rug pull измами преди да бъдат извършени със 99% точност. От анализираните близо 27,000 токена само 631 са били признати за „незлонамерени„.

За да съберат данни за транзакциите на токените листнати в Uniswap V2 от 5 април 2020 г. до 3 септември 2021г. изследователите са ползвали архивиращ нод на Infura и API на Etherscan. 

В изследователският документ се обясняват подробности за използваните метод като индекса Херфиндал-Хършман и се твърди, че други детектори за измами като Rug Pull Detector и Token Sniffer дават подвеждащи резултати.

В децентрализираните финанси е обичайно токените да включват протоколи като UniCrypt за гаранция, че разработчиците няма да могат да прехвърлят средства от смарт договор, след като те са били депозирани от инвеститорите.

Според изследователите това не е гаранция срещу измама и 90% от токените, използващи заключващи договори, са склонни в крайна сметка да доведат до източване на ликвидността от страна на собствениците.

Първоначално проучването е споделено от Мултидисциплинарния институт за дигитални публикации (MDPI) през март 2022 г.


ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Ето как крипто ще промени пазарите според големите инвеститори


Ръководителят на FactoryDАО Ник Алмънд също сподели в понеделник чернова от проучването с дата януари 2022. През март същата чернова беше споделена в уебсайта Cryptography ePrint Archive.

Споделената от MDPI версия е малко по-дълга и с разширен брой данни, включвайки токени, които са били листнати на Uniswap V2 до 3 септември 2021 г.

Повечето токени на Uniswap са измама

По мнение на съоснователя на DeFi Pulse – Скот Люис, много от токените в Uniswap са били просто фишинг измами, при които токенът се опитва да изглежда като утвърден. Според него един и същи злонамерен човек може да стой зад хиляди такива измами.

Мая Зехави – инвеститор и член на борда на израелския форум Blockchain Industry коментира методологията на изследователския екип. 

Тя критикува това, че изследователите не са взели предвид ликвидността или обема на токените, когато са определяли кои от тези 27,000 биха се оказали измама. Това според нея е грешна методология и не е правилна за установяването на твърденията на изследователите.

Kоста работи в крипто индустрията от над 4 години. Той се стреми да представя различни гледни точки по дадена тема и харесва сектора заради неговата прозрачност и динамика. В работата си той се фокусира върху балансираното отразяване на събитията и развитието в крипто пространството, като предоставя информация на своите читатели от неутрална гледна точка.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Алткойни Новини

Какво се случи през тази седмица в крипто сферата?

Докато Биткойн остава близо до $109,000, Santiment отчита, че Етериум, Solana и XRP дремонстрират признаци на подновяване на силата си на фона на натрупването на големи позиции и променящото се поведение на инвеститорите. Докладът, представен по време на седмичното предаване на Santiment с Тони Едуард (Thinking Crypto), разглежда състоянието на пазара, използвайки ключови показатели като […]

05.07.2025 22:00 4 мин. четене Alexander Zdravkov

Руска компания планира да стартира дигитална рубла

Руският държавен гигант в областта на отбраната и технологиите Rostec разкри планове за пускане на стабилна монета, обвързана с рублата, и платформа за дигитални плащания до края на 2025 г., което е една от най-значимите стъпки на страната към финансова инфраструктура, базирана на блокчейн.

05.07.2025 20:30 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Ето какво може да очакваме от Етериум според разработчик на проекта

Бившият основен разработчик на Етериум Ерик Конър изложи убедителна оптимистична теза за алткойна, посочвайки сближаването на ончейн данните от и институционалните потоци, което може да подготви почвата за значително покачване на цените.

05.07.2025 20:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Топ 10 на най-търсените криптовалути днес според CoinGecko

Докато дигиталните активи продължават да доминират финансовите заглавия, търговците внимателно следят кои токени печелят най-голямо внимание.

04.07.2025 15:39 3 мин. четене Kosta Gushterov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.