Хакер от Ипсуич, Англия - Ейдриан Квятковски, който открадна две неиздадени песни на Ед Шийрън е осъден на 18 месеца затвор.
Според информацията, Квятковски е продал песните на Шийрън, както и 12 песни на американския рапър Lil Uzi Vert за криптовалути на стойност $148,000 в тъмната мрежа. Британските прокурори заявиха, че Квятковски се е сдобил с неиздадените песни като е хакнал акаунтите им в облачно пространство. Не се уточнява кои са били тези облачни услуги.
Американските власти започнаха разследването през 2019 г., след като музиканти съобщиха на окръжната прокуратура в Ню Йорк, че някой, с псевдонима Spirdark е хакнал акаунтите им и продава техни творенията онлайн. След това случаят е предаден на лондонската полиция и Квятковски е арестуван във великобританската столица през септември 2019 г.
Разследващите свързваха имейл адреса, използван за криптовалутната сметка на Spirdark, с Квятковски. Неговият домашен адрес в Обединеното кралство също е свързан с IP адреса, използван за хакване на едно от устройствата.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн: Кати Ууд очаква над 1,000% скок
При ареста, лондонската полиция е открила седем устройства, които са съдържали 1,263 неиздадени песни на 89 различни изпълнители. Властите открили още уличаващи файлове, включително документ, в който той подробно описва метода, който е използвал, за да хакне акаунтите на жертвите. Намерили са и Биткойн (BTC), за който той признал, че е получил в замяна на песните.
През август хакерът се призна за виновен пред магистратския съд в Ипсуич по:
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.