Северна Корея е откраднала Биткойн (BTC) и други криптовалути на стойност над $300 милиона чрез хакерски атаки и други видове масови кибератаки през последните месеци.
Според информация, в която се цитира поверително досие на ООН, целта е да се финансират незаконните дейности на изолираната държава в областта на ядрените и балистичните ракети.
Този доклад е потвърден от международни следователи, съставени от служители на южнокорейското и американското разузнаване, които твърдят, че комунистическата държава е откраднала стотици милиони долари в крипто активи, за да подсили арсенала си от ядрени оръжия.
През последните 2 седмици изстрелванията на балистични ракети от Северна Корея се засилиха. В сряда миналата седмица над 5 милиона японски граждани получиха заповед спешно да се укрият, когато севертната държава изстреля ракета над остров Хокайдо.
Военни анализатори имат съмения, че поне малка част от това изстрелване също е било платено с помощта на открадната криптовалута.
Смята се, че държавата разполага с хиляди добре обучени хакери, които са атакували южнокорейски предприятия, организации и изследователи.
Опасността не е само теоретична, както показа един голям хакерски пробив през март. Организацията Lazarus Group, свързана с правителството на Северна Корея, успя да източи над $600 милиона в криптовалута от блокчейн, използван от NFT играта Axie Infinity. По данни севернокорейските хакери са откраднали $840 милиона през първите пет месеца на 2022 г.
Според южнокорейски медии, групата за санкции срещу Северна Корея към Съвета за сигурност на ООН приписва атаките срещу Harmony и Ronin Bridge на севернокорейски кибер организации като Lazarus Group.
Комитетът заяви, че Главното разузнавателно бюро на Пхенян пряко е разрешило хакерските атаки.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн ще бъде доминантната форма на пари – Л. Лепард
Според експерти Северна Корея използва липсата на глобални регулаторни ограничения върху криптовалутите, за да краде Биткойн и други дигитални активи и да финансира проектите си за ракети и ядрени оръжия.
Комисията заяви, че подобни пробиви са толкова доходоносни, че киберпрестъпни организации като BlueNoroff вече се фокусират само върху кражбата на криптовалути, за да генерират приходи.
През 2016 г. западните държави обвиниха BlueNoroff, че са нападнали националната банка на Бангладеш.
Позовавайки се на проучване на експертна група на Съвета за сигурност на ООН, медии съобщават, че държавата отшелник е в предпоследния етап на подготовка за изпитание на ядрено оръжие.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.