През третото тримесечие на 2022 г. web3 екосистемата е загубила над $428.7 милиона от общо 39 случая на хакове.
Това е с 62.9% по-малко в сравнение с над $1 милиард загубени през същия период на 2021 г.
Хаковете на Nomad Bridge и Wintermute са отговорни за 80% от всички регистрирани загуби, което представлява $350 милиона.
Водещата фирма за възнаграждения за открити грешки и слабости Immunefi подробно описа в своя доклад, че около $399 милиона са били загубени при 30 случая на хакове.
Над 98% от загубите са настъпили в платформите за децентрализирани финанси, възлизащи на около $423 милиона при 36 инцидента. Централизираните борси претърпяха загуби в размер на $5.2 милиона в 3 случая.
По-голямата част от атакуваните DeFi платформи (51.8%) бяха във веригите на BNB и Етериум. Атаките върху веригите Solana и Avalanche представляват 6.8% от всички загуби.
На 2 август свързващия протокол Nomad Bridge пострада от експлойт, който източи 100% от ликвидността му на стойност приблизително $190 милиона. Хакерът открадна около 100 WBTC от моста и разкри експлойта пред стотици злонамерени личности, които източиха протокола, като „копираха“ адресите.
На 20 септември маркетмейкърът Wintermute загуби $160 милиона от компрометиране на горещ портфейл. Експлойтът беше свързан със слабост в инструмента за генериране на персонализирани адреси – Profanity.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: ЕС иска да въведе блокчейн в данъчното облагане
От началото на 2022 г. криптоекосистемата е загубила приблизително $2.3 милиарда от хакери и измамници.
До края на първото тримесечие общите загуби в крипто сектора достигнаха $1.2 милиарда, като над 70% от загубите се дължат на мрежите Ronin Network и Wormhole bridge. През второто тримесечие изтекоха над $670 милиона, като Beanstalk и Harmony Horizon загубиха кумулативно $282 милиона.
Много от засегнатите проекти работиха с фирми за блокчейн сигурност, за да възстановят до $93.8 милиона, което представлява 4% от общите загуби. Някои от най-тежко засегнатите проекти, включително Axie Infinity и Nomad bridge, възстановиха съответно $30 милиона и $36.4 милиона.
Зловреден проект с отворен код в GitHub, маскиран като бот за търговия със Solana, е компрометирал портфейлите на потребители, според доклад от 2 юли 2025 г. на компанията за киберсигурност SlowMist.
Първата половина на 2025 г. се превърна в най-разрушителния шестмесечен период в историята на криптовалутите, като според нови данни са откраднати над $2.1 милиарда в над 75 отделни случая.
Нов вид кибератаки се разпространява в крипто медиите, като използва изскачащи прозорци на сайтове и съобщения за свързване с портфейли, вместо бъгове в смарт договорите.
CoinMarketCap, една от най-широко използваните платформи за проследяване на крипто данни, според съобщения се сблъсква с нарушение на сигурността, като много потребители получават съмнително съобщение да потвърдят портфейлите си.