Сенатор от Републиканската партия внася нов законопроект, който ще защитава платформите за крипто обмен от определени принудителни действия от страна на Комисията по ценни книжа и фондови борси на САЩ (SEC).
Бил Хагърти от Тенеси представи „Закона за дигиталната яснота от 2022 г.“ като средство за предпазване на крипто борсите от прекомерните правомощия на SEC. Той също така се застъпва за осигуряването на регулаторна яснота относно начина, по който трябва да се класифицират дигиталните активи.
Сенаторът твърди, че регулаторната неяснота затруднява инвестициите и създаването на работни места за крипто компаниите работещи в САЩ, като възпрепятства растежа на индустрията.
В съобщение за медиите Хагърти съобщи:
Настоящата липса на регулаторна яснота за дигитални активи поставя предприемачите и компаниите пред избор. А именно да се ориентират в значителната регулаторна неяснота в САЩ или да се преместят в чужбина на пазари с ясни регулации за дигиталните активи.
За съжаление, тази несигурност обезкуражава инвестициите и създаването на работни места тук, в Америка и застрашава водещата роля на страната в тази трансформираща се технология, в толкова важен момент.
Това законодателство е важна стъпка към осигуряването на така необходимата сигурност за посредниците в областта на дигиталните активи и премахването на бариерите за навлизане, които понастоящем възпрепятстват растежа и ликвидността на пазарите на криптовалути в САЩ.
Не бяха дадени конкретни подробности относно това кои действия на SEC ще бъдат обхванати от законопроекта за защита на крипто борсите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Колко криптовалути държат банките по света?
По-рано тази година Хагърти представи и „Закон за прозрачност на стабилните монети“ – законопроект, който ще изясни кои крипто активи се определят като стабилни монети и как трябва да бъдат обезпечени.
Законопроектът ще задължи стабилните монети да бъдат обезпечени с щатски долари или държавни ценни книжа с падеж под 12 месеца. Той също така ще изисква от емитентите на криптоактиви, обезпечени с долари, да оповестяват резервите си в одитирани отчети.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.
Спорният законопроект за стабилни монети се сблъсква с нарастваща опозиция във Вашингтон, като сенатор Елизабет Уорън води кампанията срещу това, което тя нарича „път към крипто корупция“.
От 2027 г. Европейският съюз ще въведе строги закони срещу прането на пари, които ефективно ще забранят анонимните крипто дейности.
Крипто инвеститорите във Великобритания, които разчитат на заеми, скоро може да се сблъскат с по-строги ограничения. Финансовата регулаторна агенция Financial Conduct Authority (FCA) предложи забрана на използването на кредитни карти за закупуване на дигитални активи, позовавайки се на нарастващите опасения относно потребителския дълг и рисковете, свързани със спекулативните инвестиции.