Въпреки че секторът на криптовалутите се разраства и печели все повече привърженици с всеки изминал ден, не всички са фенове.
Сред по-скептично настроените е включително и авторът на „Черният лебед“ Насим Николас Талеб.
Всъщност Талеб заклейми съвременната икономическа среда, като заяви, че тя е довела до създаването на „тумори“ като Биткойн и, че подобни явления вредят на икономиката, в предаването Squawk Box на CNBC на 15 септември.
Смятам, че имахме 15 години Дисниленд, който по същество разруши икономическата структура. (…) Фед прекали, като понижи лихвените проценти твърде много. (…) Вие вредите на икономиката, създавате балони, създавате тумори като Биткойн.
Наред с това той упрекна и „новото поколение“, че не разбира основните икономически понятия, като заключи следното:
В някакъв момент е имало такова нещо като [федерален процент на отстъпка]. Всички тези понятия убягват на новото поколение.
„I think that we’ve had 15 years of Disneyland that basically has destroyed the economic structure,“ says @nntaleb. „You are hurting the economy.. creating tumors like #bitcoin. There was at some point such a thing as a discount rate. All these notions escape the new generation.“ pic.twitter.com/gebbrcws7I
— Squawk Box (@SquawkCNBC) September 15, 2022
Струва си да се отбележи, че Талеб е известен Биткойн критик, който през февруари 2021 г. заяви, че се отървава от целия си Биткойн, посочвайки нестабилността на токена като негов основен недостатък, въпреки ралито му по това време, което доведе до достигане на цената от $49,000, последвано от по-високи върхове.
Няколко месеца по-късно той осъди водещата дигитална валута, заявявайки, че тя се е провалила като валута и че работи като „отворена Понци схема: парите, спечелени от някого, се вземат от някой друг“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво предстои за Биткойн и Етериум в текущата среда на висока инфлация?
Неотдавна, в началото на август 2022 г., Талеб изглежда се подиграваше на главния изпълнителен директор на MicroStrategy Майкъл Сейлор за това, че се е оттеглил от поста си, след като е ръководил амбициозен план за натрупване на Биткойн за компанията, като нарече напускането му „още един пирон в ковчега“ на стратегията.
Днес Биткойн падна под $20,000, като се търгува около $19,700 към момента на писане на статията.
Европейският банков гигант UniCredit се готви да предложи на своите професионални клиенти нов инвестиционен продукт, свързан с ВТС ETF (IBIT) на BlackRock, според доклад на Bloomberg.
След като Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) вече даде зелена светлина на спот ETF-ите за Биткойн и Етериум, вниманието сега се насочва към следващата вълна от борсово търгувани фондове, обезпечени с криптовалути.
Докато крипто пазарите преминават през поредната седмица на нестабилност и променящо се настроение, трейдърите все повече насочват вниманието си към нововъзникващите алткойни и токени с висока динамика.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.