Съобщава се, че Министерството на правосъдието е поискало записи на компанията, които са били обозначени като "документи, които трябва да бъдат унищожени, променени или премахнати от файловете на Binance" или "прехвърлени от Съединените щати".
Прокурорите на САЩ поискаха от Binance да предостави документи, в които подробно са описани проверките за борба с прането на пари, както и съобщения, включващи главния изпълнителен директор на фирмата Чанпенг „CZ“ Джао.
Министерството на правосъдието поиска от CZ и още 12 борси и партньори да разкрият съобщения, в които се обсъжда как борсата обработва незаконни трансакции и набира американски клиенти, съобщи Reuters в четвъртък, като се позова на искане от декември 2020 г.
То също така поиска от компанията да сподели записи на файлове, които са били обозначени като „документи, [които] трябва да бъдат унищожени, променени или премахнати от системата на Binance“ или „прехвърлени от САЩ“. Според доклада прокурорите са поискали 29 документа за управлението, структурата, финансите, бизнеса и практиките за спазване на законодателството на компанията, датиращи от 2017 г.
СВЪРЗАНИ: SEC разследва всички крипто борси – включително Coinbase и Binance
Искането е отправено като част от проучването на спазването на финансовите разпоредби на САЩ от страна на Binance. Според няколко източника, запознати с въпроса, американските власти са искали да установят дали Binance е нарушила Закона за банковата тайна. Законът изисква крипто борсите да се регистрират в Министерството на финансите и да спазват разпоредбите за борба с прането на пари. Нарушаването на закона може да доведе до присъда от 10 години затвор.
В отговор на искането на Reuters за коментар главният комуникационен директор на Binance Патрик Хилман заяви, че това е „стандартен процес“ за регулаторите да се обръщат към регулираните крипто организации. „Ние работим редовно с агенциите, за да отговорим на всички въпроси, които те могат да имат“.
window.coinzilla_display = window.coinzilla_display || [];
var c_display_preferences = {};
c_display_preferences.zone = „395ce7f5212a47c712“;
c_display_preferences.width = „728“;
c_display_preferences.height = „90“;
coinzilla_display.push(c_display_preferences);
CZ също потвърди твърденията, изложени в доклада в Twitter в четвъртък, като заяви, че борсата доброволно е предала информация. Американските прокурори представиха „искане за ДОБРОВОЛНО споделяне на определена информация още през 2020 г., което направихме“, написа той, добавяйки, че е „важно за индустрията да изгради доверие с регулаторите“.
През изминалата година Reuters публикува редица разследващи материали, в които се отправят компрометиращи обвинения към Binance, но борсата многократно опровергаваше твърденията. През юли в доклад на Reuters се твърдеше, че Binance е заобиколила санкциите на САЩ, за да обслужва ирански клиенти, на което CZ отговори, че фирмата използва собствения продукт на Reuters KYC за проверка на клиентите. Месец преди това Reuters твърди, че престъпници са използвали Binance, за да изперат $2.35 милиарда откраднати средства.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Предстои спукване на „супер балон“ и трагедия – Джереми Грантъм
Представител на Binance заяви, че в доклада е използвана „остаряла информация и непроверени лични удостоверения като патерица за създаване на фалшив сценарий“. През април Binance също така публикува блог пост, в който опровергава твърденията от доклада на Reuters, че е предала данни на руските власти.
Binance е най-голямата борса за криптовалути в света, която обработва дневен обем от около $60 милиарда по данни на Nomics. Откакто стартира през 2017 г., тя отбеляза експлозивен растеж, тъй като търсенето на дигитални активи нарасна.
През 2021 г. тя се сблъска с интензивен контрол от страна на регулаторните органи по целия свят по отношение на своите практики, като попадна под обстрел заради твърдения, че обслужва клиенти без регистрация в юрисдикциите и не спазва проверките за борба с прането на пари.
В отговор Binance въведе няколко мерки, за да се съобрази с регулаторите, включително намали предлагането си за търговия с ливъридж от 100x до максимум 20x и въведе по-строги проверки за идентификация при регистрация на сметка.
Ел Салвадор прави важна стъпка към превръщането си в регионален лидер в областта на изкуствения интелект.
Някои от най-големите имена в сферата на криптовалутите се опитват да си осигурят място във финансовата система на САЩ.
От 2022 г. насам Китай активно популяризира юана като основна валута за търговия между страните от БРИКС, възползвайки се от геополитическите раздори – особено след като западните санкции засегнаха Русия.
Представителката на парламента на Невада, Сузи Лий е подложена на проверка след нейната инвестиция в германската отбранителна компания Rheinmetall AG.