Преминаването на Етериум към мрежа, базирана на доказателство за залог (PoS) може да засегне DeFi протоколите и стабилните монети, работещи в блокчейна, разкрива DappRadar в нов доклад.
Според доклада пазарът на стабилни монети е огромен и използването им в публични блокчейн мрежи като Етериум е нараснало значително, което ги прави неразделна част от операциите на DeFi.
В доклада се отбелязва, че Сливането на Етериум може да повлияе на стабилността на стейбълкойните, тъй като на него се намират по-голямата част от DeFi приложенията. При Сливането, насрочено за 15 септември, блокчейнът Етериум ще премине от своя консенсусен механизъм PoW към PoS.
Основните емитенти на стабилни монети като Tether (USDT) и Circle (USDC) вече разкриха подкрепата си за Сливането. Някои членове на общността обаче все още имат опасения относно тази планирана миграция.
MakerDAO, създателят на DAI, която е една от най-големите децентрализирани стабилни монети на Етериум, подчерта няколко проблема, които биха могли да възникнат при Сливането на Етериум.
Публикацията в Twitter за потенциалните проблеми също обясни как планират да ги решат. Някои от идентифицираните проблеми включват отрицателно финансиране, изоставане на безсрочните договори, прекъсвания на мрежата, „повторни атаки“ и др.
Освен това инвестиционната фирма за дигитални валути Grayscale също изрази опасения, че Сливането може да повлияе на ERC-20 токените. Това е особено възможно, ако има хард форкове, което вероятно ще се случи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: AntPool няма да поддържа активи на клиенти в Етериум след Сливането
Според Grayscale Сливането може да доведе до ситуация, при която токените, заключени в смарт договори, могат да бъдат заключени завинаги, което ще принуди притежателите им да започнат да ликвидират своите токени преди миграцията.
Изглежда обаче, че разработчиците на Етериум са взели предвид всички тези възможности и са предвидили мерки за тях. Съществува твърдо убеждение, че Сливането няма да засегне мрежата, тъй като ще се случи на базовия слой.
Освен това повечето DeFi протоколи също не се притесняват от тези потенциални проблеми. Uniswap е един от тях, тъй като според него услугата му няма да бъде прекъсната от Сливането.
Дори и да не възникне нито един от тези проблеми, бъдещето на стабилните монети все още представлява голямо предизвикателство за DeFi сектора.
Тъй като централизираните стабилни монети доминират над децентрализираните протоколи, много DeFi проекти обмислят алгоритмични стабилни монети, според доклада.
Но все още има потенциални регулации за стабилните монети, които биха могли да повлияят на DeFi след Сливането на Етериум.
На дневен ред отново е нов опит за решаване на продължаващия дебат за инфлацията – този път с преструктуриран модел на гласуване, предназначен да насърчи консенсуса и да придвижи мрежата към дългосрочните ѝ икономически цели.
След период на волатилност крипто пазарът изглежда се стабилизира.
Стабилната монета на Synthetix, sUSD, отново е подложена на натиск, тъй като продължава да се отдалечава от планирания си фиксиран курс от $1, което поражда нови опасения относно устойчивостта на децентрализираните стабилни монети.
Спекулациите около бъдещето на Dogecoin продължават да се засилват, като някои анализатори предполагат, че монетата може да достигне цена от $10.