Южноафриканската резервна банка (SARB) нареди на финансовите институции в страната да обслужват клиенти, които извършват трансакции с криптовалута.
В указание банката заяви, че институциите не трябва да налагат цялостна забрана на криптовалутите, но призова банките да извършват надлежна проверка, когато работят с такива клиенти.
Това се случва, след като някои банки в страната решиха да закрият сметките на клиенти, свързани с криптовалути, позовавайки се на липсата на адекватни разпоредби, които да регулират сектора.
„Банките могат да действат като канал за средства, свързани с дейността на доставчиците на услуги, свързани с крипто активи, и могат да играят роля при клиенти, желаещи да закупят крипто активи или да получат плащания за продажба на крипто активи чрез фиатна валута в банковите си сметки. Банките трябва да гарантират, че поддържат адекватни записи по отношение на всички трансакции на клиенти, включително трансакции от фиат към фиат, от фиат към крипто и от крипто към фиат“, заяви SARB.
Освен това банките бяха закрили сметки, свързани с криптовалути, поради по-голямата експозиция на риск. SARB обаче призна, че на крипто пазара съществуват рискове, но финансовите институции трябва да извършат цялостна оценка.
Според регулатора извършването на оценка на риска „не означава непременно, че институциите трябва да се стремят да избегнат изцяло риска„. SARB наблегна на това, че банките трябва да извършват надлежна проверка около изпирането на пари и вътрешния контрол.
По-специално, няколко банки в страната бяха забранили на клиентите си да използват кредитните и дебитните си карти за закупуване на криптовалути на чуждестранни борси.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Нови правни насоки доближават крипто компаниите до сметки във Федералния резерв
Струва си да се отбележи, че на Южна Африка се пада значителен дял от инвеститорите в криптовалути, което привлича разнообразни играчи, стремящи се да доминират на пазара.
В същото време регулаторите поддържат приятелски подход към криптовалутите, проучвайки случаите на използване на сектора. Заместник-управителят на SARB Кубен Найду потвърди, че страната е на път да въведе регулации за криптовалутите, които частично ще подкрепят сектора и ще го включат във финансовото пространство.
Освен това SARB и Междуправителствената работна група по финтех приключиха съвместен проект за проверка на концепцията, в който се проучват политическите и регулаторните последици от въвеждането на технологията на разпределената счетоводна книга (DLT).
Биткойн може би вече привлича вниманието на най-големите държавни инвеститори в света, но според Антъни Скарамучи от SkyBridge Capital, истинският поток няма да започне, докато Вашингтон не осигури регулаторна сигурност.
Обединеното кралство поставя основите на това, което може да се превърне в една от най-всеобхватните крипто регулаторни системи в света.
Усилията за създаване на ясна правна рамка за стабилните монети в САЩ претърпяха удар тази седмица, след като Сенатът не успя да прокара ключов законопроект.
Изпълнителният директор на Coinbase Брайън Армстронг оказва натиск върху американските законодатели да възстановят инерцията зад „GENIUS“, двупартиен законопроект, целящ въвеждането на федерален надзор върху стабилните монети.