Индийските власти издирват основателя на крипто инвестиционния протокол BitConnect Сатиш Кумбани за измама.
Властите подготвят подаването на сигнал по линия на Първия информационен доклад след първоначална проверка, че подадената жалба отговаря на основните изисквания за официално разследване.
Кумбхани се издирва, след като срещу него е подадена жалба за измама на мъж с почти 220 BTC ($4.7 милиона) в обширния град Пуна, съобщи Indian Express на 18 август.
Адвокат от Пуна е подал в полицията първия информационен доклад (FIR), в който се твърди, че обвиняемият го е измамил от 54 биткойна.
Адвокатът, пожелал анонимност, обвинява Кумбани и още шестима души, че също така са го измамили от печалби на стойност 166 BTC, които той е реинвестирал в различни платформи между 2016 г. и 2021 г.
По-специално, Кумбани е в неизвестност от февруари, след като му бяха повдигнати обвинения в опериране на Понци схема за $2.4 милиарда, в която са участвали инвеститори от САЩ. В съдебно дело американските власти заявиха, че Кумбани вероятно е изчезнал от Индия, като местонахождението му остава неизвестно.
Както се посочва в подадените документи:
Кумбани вероятно се е преместил от Индия до неизвестен адрес в друга чужда държава.
От ноември насам Комисията се консултира с финансовите регулаторни органи на тази държава в опит да открие адреса на Кумбани. Понастоящем обаче местонахождението на Кумбани остава неизвестно.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Какво е ISO 20022 и защо има значение?
Заслужава да се подчертае, че Bitconnect е относително проста Понци схема – “проектът” използва маркетинг на много нива, обещавайки безумна възвръщаемост. В даден момент не могат да се изплатят печалбите и къщата от карти се срива. На 16 януари 2018 г. платформата за доходност бива затворена от администраторите и се връщат средствата на потребителите в Bitconnect Coin, който на този етап бе загубил 92% от стойността си спрямо пиковата си цена.
Според властите инвестициите не са били търгувани, както са казали от Bitconnect, а са били насочени към плащане на предишни инвеститори, което е характерно за Понци схема.
Скорошна кибератака, насочена към профил в социалните медии на правителствен служител на Обединеното кралство, подчерта продължаващите опасения относно крипто измамите онлайн.
Бивш NFT трейдър е изправен пред потенциална присъда в затвора, след като призна, че е укрил милиони печалби чрез недекларирани продажби на дигитални активи.
Изследователи в областта на киберсигурността алармират за появата на нова и все по-усъвършенствана атака, насочена към крипто общността.
Усилията на Австралия за борба с крипто измамите се засилиха, като Комисията за ценни книжа и инвестиции (ASIC) се насочи към 95 компании, за които се твърди, че са участвали в схеми, като например „pig butchering“.