Крипто анализатор предупреди за възможността от верижна реакция, докато пазарът на криптовалути продължава да спада.
Само за един ден имаше отлив от $70 милиарда от пазарната капитализация, като спадът бе поведен от най-големия цифров актив – Биткойн.
Всъщност директорът на отдел „Финансови пазари“ в OKX – втората по обем на спот търговията крипто борса в света – Леникс Лай, сподели алармиращо предупреждение. Според него крипто индустрията може да бъде изправена пред серия от каскадни ефекти, напомнящи на финансовия пазар през 2008 г., се казва в доклад на Evening Standard от 19 август.
Ефектът на доминото, който наблюдаваме сред крипто фирмите, е подобен на финансовия срив през 2008 г. сред фирмите на Уолстрийт.
Според доклада поне десет криптофирми са се сринали или са преустановили тегленията от потребителите от началото на годината. Много анализатори споменават, че низходящата траектория на цената на Биткойн е ощетила масата пазарни участници, включително екосистемата Terra (LUNA), фирмата за кредитиране Celsius (CEL) и други.
По подобен начин още през 2008 г. компаниите на Уолстрийт започнаха да се сриват една след друга, след като жилищният пазар се срина и кредитополучателите вече не можеха да си позволят да изплащат ипотеките си, прехвърляйки на банките загуби от кредити в балансите им.
Анализаторът обясни следното:
И двата случая са резултат от това, че институциите са поели нелогичен риск, до голяма степен за сметка на инвеститорите.
Лай правилно посочва, че основната причина за срива на крипто пазара е поемането на “нелогичен риск”. Лошото управление на риска и по-точно поемането на прекомерни рискове направи тези фирми изключително уязвими към непредсказуеми събития с голямо влияние върху пазара. Тези събития се наричат “черни лебеди” – термин, измислен от математика и финансист Насим Никълъс Талеб. Когато има ниска вероятност нещо да се случи, никой не иска да повярва, че то ще се случи, докато не се случи.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Майкъл Бъри предупреждава, че предстои икономическа зима
Разликата е, че през 2007 г. почти всички високопоставени играчи (ако не всички) са знаели какво точно ще се случи и са предприели мерки да предпазят себе си и да си осигурят безумни печалби, окрехкостявайки световната икономика в процеса. Световната финансова криза от 2007 и 2008 г. не е продукт на слабо менажиране на риска, а на безочлива кражба. Кризата настъпи благодарение на систематична корупция, която се простира от Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC), минава през рейтинговите агенции и стига до най-високите нива на Уол Стрийт и Вашингтон. Притеснително е, че много лица от Уол Стрийт предупреждават, че тази корупция е ендемична, включително Стив Аийзман – един от инвеститорите, който направи успешен залог срещу пазара на недвижими имоти преди Световната финансова криза.
Това не означава, че крипто е имунизиран срещу подобна корупция, но на този етап е твърде малък пазар, за да може да бъде сравяняван като ефект с катастрофата от 2007 г.
Забележително ончейн събитие привлече вниманието на крипто пазара: 10,000 BTC, които не са били пипани от над 14 години, бяха преместени по-рано днес, според нов доклад на CryptoQuant.
Пазарната структура на Биткойн претърпядръзка трансформация, като Binance надмина $650 трилиона в обем на фючърси върху BTC от пускането на продукта през септември 2019 г.
Докато дигиталните активи продължават да доминират финансовите заглавия, търговците внимателно следят кои токени печелят най-голямо внимание.
Нови данни от Santiment подчертават значителни разлики в разпределението на токените сред най-популярните криптовалути, разкривайки важни информации за трейдърите, които следят влиянието на големите играчи.