След първото метеорично покачване на Биткойн през 2017 г., мениджърите на активи и инвестиционните фирми се опитаха да се възползват от възможността в нарастващото пространство, опитвайки се да привлекат вниманието на Уолстрийт.
Разбира се, по-голямата част от тези усилия (ако не всички) бяха безполезни – причинени от намаляващото търсене по време на кризи, противопоставяне от страна на държавните органи или общата несигурност около бъдещето на крипто като клас активи.
Но сега, когато Биткойн получи одобрение от обществеността, институциите и дори нации като Ел Салвадор, изглежда е време да затвърдят легитимността си.
По-рано днес Комисията по ценни книжа и борси (SEC) най-накрая обяви, че е одобрила първия по рода си ETF за Биткойн фючърси в САЩ.
Това е след месеци на обсъждане и забавяне, като комисията забавя решението си за поне десетина или повече допълнителни приложения за Биткойн ETF. ProShares, фирмата за управление на активи, която подаде своя ETF по-рано това лято, ще стартира през следващата седмица. В променения си проспект, актуализиран на 15-ти октомври, Proshares заяви, че се очаква ETF да стартира в понеделник, 18-ти октомври.
Без съмнение това е исторически момент за пространството. Като регулирана алтернатива на директното притежание на основния цифров актив, достъпен борсово търгуван фонд ще означава приток на средства както от инвеститори на дребно, така и от институционални инвеститори.
Биткойн ETF-ът на ProShares ще функционира подобно на този на GBTC на Grayscale, където ETF ще проследява фючърсите на Биткойн, а не цената на цифровия актив директно.
Не Пропускай: Какво предстои за Биткойн над $60,000?
Председателят на SEC Гари Генслер заяви, че бъдещите продукти вероятно ще осигурят по-силна защита на инвеститорите поради строгите закони за ценните книжа, съгласно които те трябва да работят.
Като фючърсен продукт може да има потенциални премии или отстъпки спрямо нетната стойност на активите (NAV). Въпреки това, ETF-ът на Proshares има такса за управление от 0.95%, което е значително по-ниско от 2% на GBTC.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.
Биткойн достигна нов рекорд от $118,000, но какво наистина подхрани това рали?