В началото на юни Ел Салвадор прие закон, според който Биткойн (BTC) може да се използва като законно платежно средство.
В същото време, след тази толкова екзотична страна, много други държави от Латинска Америка обърнаха поглед към краля на криптовалутите.
Добре известен факт е, че Южна Америка не е най-икономически развития регион в света. Сред многото страни, в които животът е доста труден, в продължение на много години виждаме Венецуела, чиято валута редовно и драстично губи стойност.
Въпреки че други страни в региона не са изправени пред толкова опустошителни проблеми, техните икономики също оставят в неблагоприятно състояние. Аржентина е обявявала фалит няколко пъти през миналия век и днес отново е изправена пред тази заплаха.
Бразилия, която доскоро беше една от най-бързо развиващите се икономики, също претърпя значителна криза. Гражданите на тези страни са разпознали проблема и в резултат на това са търсили решение от години, за да се предпазят от най-лошия сценарий. Интересното е, че Statista проведе проучване сред глобалните потребители на криптовалута още през 2019 г. В топ 10 имаше цели 5 държави от региона на Америка.
А това бяха Бразилия, Аржентина, Мексико, Чили и Колумбия. Интересно е също да се отбележи, че на последно място са наредени страни като САЩ, Франция и Австралия. Инвеститорите на Биткойн от по-бедните страни виждат ли нещо, което гражданите на по-богатите страни не виждат?
Малко след съобщението на президента на Салвадор, Найби Букеле, конгресменът и заместник-председател на Парагвай, Карлитос Реджала, призова своята страна в Twitter да тръгне след новото поколение.
По този начин той предложи Парагвай да започне работа по иновативен проект. Със смяната на профилната си снимка, поставяйки прословутите лазерни очи върху нея (символ на подкрепа за Биткойн), Реджала показа в коя посока иска да върви.
Не мина много време преди да се появи друго важно изявление. Този път дойде от панамския конгресмен Габриел Силва. Той коментира решението на президента на Салвадор като много важно, за да посочи, че Панама не може да бъде изоставена. Неговата страна, която иска да бъде център на технологиите и предприемачеството, подкрепя криптовалутите. Накрая той добави, че ще напише съвместно предложението, което ще бъде представено на панамското събрание.
Подобни действия се наблюдават при политици в Бразилия и Аржентина. Въпреки че изглеждат по-малко решителни, те също заслужават да бъдат споменати. Фабио Остерман, депутат от бразилския регион Рио Гранде до Сул, също публикува снимка с лазерни очи, както и Карлитос Реджала от Панама.
Същото направи и Гилсън Маркес, който е федерален депутат на Бразилия. В Аржентина пък заместникът на град Неукен излезе на преден план и също, в съответствие с предшествениците си, промени профилната си снимка, добавяйки думите „Не мога да повярвам, но това е така„.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Бразилия стартира първия ‘зелен’ Биткойн ETF
Има много индикации, че действията на Салвадор оказват значително влияние върху страните в региона. Ще следим отблизо тези политици и тяхното влияние върху решенията в страните, в които те заемат длъжността.
Заслужава да се отбележи, че подобни декларации идват и от други региони на света, като Мексико и Танзания. На прага ли сме на финансова революция? Скоро всичко ще се разбере. Без съмнение може да се каже, че приемането на Биткойн достигна на много по-високо ниво.
Докато светът се бори с икономическите сътресения, златото отново заема централно място – и икономистът Питър Шиф вижда в това предупредителен сигнал за привържениците на Биткойн.
Известният крипто трейдър Джеймс Уин започна да намалява своите Биткойн активи, след като се възползва от последната вълна, която достигна нови рекордни нива.
Последният рекорд на Биткойн отново разпали дискусиите на крипто пазарите – не само за BTC, но и за това, което предстои.
Институционалният интерес към криптовалутите изглежда се възстановява, като американските спот Биткойн и Етериум ETF-и привлякоха общо над $1 милиард нетни входящи потоци в четвъртък, отбелязвайки най-силното си дневно представяне от януари насам.