Сенаторът от Федералния конгрес на Мексико Индира Кемпис предложи обещаващ законопроект.
Ако той бъде приет, ще направи Биткойн законно платежно средство в страната и ще бъде включен в паричното законодателство на Мексико.
В документ от 28-ми юни се казва следното:
Реформира се чрез допълнение към член 2 от Паричния закон на Мексиканските съединени щати, който да гласи следното:
Член 2 Биткойн (BTC) ще се счита за законно платежно средство в Мексиканската република.
Въпреки че през април миналата година Кемпис представи на асамблеята две предложения за промяна на закона, в нито едно от тях не се спомена Биткойн или други подобни цифрови активи.
По-специално, предмет на предложената ревизия беше член 2 от законодателството. Той беше създаден, за да „включи виртуалните активи като част от цифровите видове, които могат да бъдат в обращение на националната територия; за тази цел той установява, че само централната банка може да бъде тази, която емитира цифрова валута”.
Кемпис обосновава приемането на Биткойн в законопроекта с аргумента, че около половината от мексиканците нямат достъп до традиционната финансова система на страната, което създава огромен проблем за страната.
“Необходимо е да се извършат действия [да се приеме Биткойн], за да може използването на технологиите да насърчи и гарантира финансовото приобщаване”, каза тя.
Според Кемпис фактът, че 56% от населението на Мексико няма официална спестовна сметка, се изразява в липса на доверие и интерес към банковите институции. Тя иска тази част от населението да може да получи достъп до официален финансов инструмент за спестяване.
От друга страна, курсът на действие, който правителството и Централната банка на Мексико са предприели, е в пряко противоречие със закона, внесен от сенатор Кемпис.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн ще направи последен спад до $10,000- твърди анализатор на CNBC
През януари Централната банка на Мексико обяви, че работи по създаването на цифрово песо, собствена цифрова валута на централната банка (CBDC), и че се очаква то да бъде в обращение до 2024 г., за да помогне на мексиканците да преодолеят трудностите си при достъпа до финансови услуги.
Освен това през юни министърът на финансите на Мексико Артуро Херера заяви, че използването на криптовалути не е разрешено в рамките на мексиканската финансова система, и добави, че тази забрана вероятно няма да се промени в близко бъдеще.
Херера заяви, че тази забрана вероятно няма да се промени в близко бъдеще, след като един от най-богатите хора в Мексико, Рикардо Салинас Плиего, заяви, че работи за превръщането на Banco Azteca в първата банка в страната, която да приема Биткойн.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Супермаркет в Цуг, Швейцария, започна да приема плащания с Биткойн, с което се присъединява към разширяващия се списък с търговци на дребно, които приемат криптовалути.
След период на несигурност и голяма ценова волатилност на пазарите на акции и криптовалути на фона на сътресенията с митата на Тръмп, инвеститорите изглеждат по-спокойни.
Тъй като златото достига нови рекорди, много крипто ентусиасти търсят диверсификация, като инвестират в благородния метал.