Председателят на Комисията по ценните книжа и фондовите борси на САЩ (SEC) Гари Генслер настоява за единен правилник за регулиране на криптовалутите, който да обедини всички свързани с него агенции.
Генслер смята, че съществуването на различни регулаторни органи ще позволи на операторите на криптовалути да се възползват от фрагментираните системи, съобщи Стефани Палма от Financial Times на 24 юни.
Председателят потвърди, че работи по меморандум за разбирателство с Комисията за търговия със стокови фючърси (CFTC) за създаване на официално регулаторно споразумение, което да гарантира безопасността и прозрачността на пазара.
Според председателя на SEC една централна рамка за регулиране на криптовалутите ще изгради по-голямо доверие в сектора и ще защити обществеността. Той отбеляза, че това е единственият начин индустрията да продължи да се развива.
Говоря за борсов правилник, който защитава цялата търговия, независимо от двойката – [било то] секюрити токен за секюрити токен, секюрити токен срещу комодити токен, комодити токен за комодити токен, който защитава инвеститорите от измами […] и осигурява прозрачност на книгите за поръчки.
Забележително е, че както SEC, така и CFTC са работили заедно при регулирането на различни аспекти на крипто, а ролите им вероятно ще бъдат определени, ако бъде приет законопроект в Конгреса на САЩ.
Законопроектът, представен от Синтия Лумис от Сената на Уайоминг, има за цел да определи ролята на всяка агенция в регулирането на криптовалутите. Исторически погледнато, Комисията по ценни книжа и фондови борси (SEC) се е фокусирала върху крипто ценните книжа, докато CFTC се занимава с дериватите.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Легендарен инвеститор предупреждава, че Биткойн ще продължи спада си
Интересно е, че законопроектът, чийто съавтор е сенаторът от Ню Йорк Кирстен Джилибранд, предлага регулаторна рамка за крипто, целяща да даде на CFTC повече правомощия. Това се дължи на предположението, че повечето криптовалути приличат по-скоро на стоки, отколкото на ценни книжа.
Приносът на Генслер може да подскаже, че Съединените щати нямат намерение да забраняват криптосектора – мнение, което се споделя от сенатор Лумис.
Лумис отбеляза, че САЩ са прескочили трапа що се отнася до Биткойн (BTC), като същевременно отбеляза, че водещата криптовалута е тук, за да остане.
В значително развитие за регулирането на криптовалутите и поверителността на потребителите, Върховният съд на САЩ отказа да разгледа оспорването на правомощията на IRS да събира широки данни за клиентите от крипто борсите.
Кънектикът официално се дистанцира от приема на дигитални активи като Биткойн от страна на правителството. На 30 юни губернаторът Нед Ламонт подписа закон 7082, който налага строги ограничения върху начина, по който щата и неговите агенции могат да работят с криптовалути.
Докато Сенатът на САЩ обсъжда мащабен пакет от мерки за съгласуване, наречен „Big, Beautiful Bill“, защитниците на крипто индустрията се обединяват в подкрепа на поправка, внесена от сенаторката Синтия Лумис, която има за цел да реформира остарелите и тежки данъчни правила за дигиталните активи.
Казахстан прави важна крачка към интегрирането на дигиталните активи в националната си финансова стратегия, като планира да създаде крипто резерв, управляван от държавата.