Камарата на депутатите на Парагвай гласува за приемане на законопроекта за крипто регулация с някои промени, въпреки известни несъгласия на централната банка.
Миналия юли законопроектът беше представен за първи път от членове на Сената, за да регулира търговските дейности, свързани с виртуални активи в Парагвай. Той също така обхваща лицензирането и регулирането на дейностите за крипто копаене в страната.
Докато Сенатът първоначално одобри законопроекта през декември 2021 г., последните промени, направени от Камарата на депутатите, ще изискват от Сената да преразгледа законопроекта, преди да го изпрати за одобрение на президента.
Депутатите гласуваха законопроекта на 25 май с 40 гласа ЗА, а 12 гласуваха ПРОТИВ. Законопроектът ще бъде върнат в Сената за допълнително обсъждане на решението.
Самият законопроект няма да направи крипто законно платежно средство в страната, върху което централната банка продължава да набляга.
„Целта на този закон е да регулира производствените дейности и комерсиализацията на виртуални или крипто активи, за да гарантира правна, финансова и фискална сигурност на предприятията, произтичащи от тяхното производство и комерсиализация“, пише в законопроекта.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Комисарят на CFTC отправя предупреждение към крипто инвеститорите
Въпреки това законодателите описаха тази последна разработка като „голям скок“ за криптовалутите в Парагвай.
Втората камара на Конгреса току-що одобри законопроекта за създаване на правна рамка за копаене на Биткойн (BTC). „Сто процента водноелектрическа възобновяема енергия„, каза един от поддръжниците на законопроекта, Карлитос Реджала в туит.
Централната банка на Парагвай (BCP) беше основен критик на крипто индустрията с течение на времето. Още през март банката публикува своя анализ, поставяйки под въпрос дали ползите от регулирането на криптовалутите си струват недостатъците, които ще донесе на Парагвай.
Той предостави примери за това, което смята за „недостатъци„, които включват „потребление на електроенергия, загуба на репутация и разходи за финансовата система„. Освен това централната банка твърди, че крипто активите не функционират като пари, а по-скоро са високорискови инвестиции.
„Крипто активите не изпълняват основните функции на парите и представляват високорискови инвестиции“, пишат от банката в своя анализ.
Намерението за регулиране на индустрията и комерсиализацията на виртуални активи, както е предвидено в този законопроект, може да генерира фалшиво чувство за сигурност по отношение на притежаването на този тип активи.
Миналата седмица централната банка на Парагвай повтори позицията си, като отказа да обсъжда крипто на срещата си в Ел Салвадор, предупреждавайки присъстващите, че не е законно платежно средство в страната.
Тъй като все повече страни от Латинска Америка продължават да проучват начини за регулиране на криптовалутите, този законопроект може да осигури допълнителна яснота на международния пазар.
След приемането на мащабния закон за данъците и разходите на президента Доналд Тръмп, републиканците в Камарата на представителите подготвят почвата за сериозен натиск за законодателство в областта на криптовалутите.
Председателят на Комисията за ценни книжа и борси на САЩ (SEC) Пол Аткинс подчерта, че агенцията ще продължи да се фокусира върху защитата на инвеститорите, борбата с търговията с вътрешна информация, манипулирането на пазара и променящия се пейзаж на крипто регулациите.
Губернаторът на Аризона Кейти Хобс официално наложи вето върху законопроект 2324 на Камарата на представителите, който имаше за цел да създаде държавен фонд за резерв от конфискувани крипто активи.
Американската Комисия за ценни книжа и борси (SEC) е в начален етап на разработване на стандартизирана рамка за листване на борсово търгувани фондове (ETF), базирани на токени, според доклад от 1 юли на журналистката Елеонор Терет.