След срива на монетите на Terra, комисарят на Комисията за търговия с фючърси на стоки (CFTC) Каролайн Фам призова инвеститорите да разглеждат крипто токените като лотариен билет, където могат да очакват печалби или загуби.
Говорейки по време на интервю за CNBC на 27-ми май, Фам подчерта, че повечето крипто проекти нямат разкриване на информация на клиентите и инвеститорите в крайна сметка купуват, вярвайки, че “гарантирано ще забогатеят”.
“Ако хората започнат да мислят за някои от тези наистина нови крипто токени като честно казано, лотарийни билети. Когато отидете и купите лотариен билет, може да [имате късмет] и да забогатеете бързо, но може и да не стане”, каза Фам.
Според Фам сривът на монетите на Terra е трагедия за пазарите и проверка на реалността за заинтересованите страни, особено относно рисковия характер на някои активи.
Комисарят смята, че сривът на UST е указател за регулаторите да предприемат действия, тъй като сривът показва възможна поява на банкиране в сянка, където финансовите дейности се улесняват от нерегулирани посредници или при нерегулирани обстоятелства.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Биткойн се държи като златото, твърдят от JPMorgan
Въпреки че Съединените щати са направили първоначални стъпки за регулиране на цифровите валути, главно при стабилните монети, Фам отбеляза, че регулаторите могат да разширят съществуващите традиционни финансови закони към крипто пазарите.
“Винаги е по-бързо да изградите регулаторна рамка, когато тя вече съществува. Просто говорите за разширяване на регулаторния периметър около по-нови продукти”, каза тя.
Като цяло, преди срива на UST, регулациите за стабилни монети в САЩ предизвикаха дебат, като различни фракции ги разглеждаха като заплаха за финансовата система. Фам обаче смята, че има нужда да се разреши неяснотата около стабилните монети.
Тя призова регулаторите и законодателите да определят дали стабилните монети, включително подмножеството от алгоритмични такива, са деривати.
Фам добави, че появата на криптовалути, съчетана със срива на екосистемата на Terra, трябва да е достатъчно, за да принуди законодателите да приемат правилните закони.
Служителят на CFTC цитира Закона за реформа и защита на потребителите на Wall Street, приет през 2010 г. в отговор на Голямата рецесия. Законът се фокусира върху регулирането на деривати, наред с ограниченията, свързани с търговските практики.
Според информация от Santiment, в началото на юли се наблюдава скок в онлайн дискусиите по широк спектър от теми, свързани с криптовалутите, като Solana ETF, стабилни монети, виртуални валути, Robinhood и AI бот проекти като Yapyo & Kaito водят в класацията по споменавания в различните платформи.
Вероятността САЩ да влезе в рецесия през 2025 г. е спаднала значително, според най-новите пазарни данни на платформата за прогнози Polymarket, където вероятността за рецесия е спаднала до едва 22%, което е значителен спад спрямо по-ранните върхове през април и май.
Неотдавнашно проучване разкрива, че над 70% от крипто инвеститорите в САЩ подкрепят настоящия подход на президента Доналд Тръмп към политиката за дигиталните активи, което отразява нарастващия оптимизъм в сектора.
Мексиканският милиардер и Биткойн ентусиаст Рикардо Салинас поднови предупреждението си за рисковете, свързани с фиатните валутни системи, призовавайки хората да преосмислят финансовите си стратегии в светлината на това, което според него е предстоящ паричен колапс.