Централната банка на Израел информира местните банки, че те вече не могат да отказват да приемат печалби, генерирани от дейности с криптовалута.
Съобщава се, че Банката на Израел (BoI) е инструктирала местните банки да приемат печалби от начинания с цифрови активи, стига източникът на парите да не е свързан с престъпни дела. Процедурата има за цел да допълни Наредбата за забрана на изпирането на пари, която се прилага за свързани с криптовалути субекти и техните операции.
Според неотдавнашен местен доклад централната банка на Израел е разпространила проект до местните банки с допълнение към Правилна банкова процедура 411. Документът се фокусира върху прането на пари и други финансови престъпления.
Директивата има за цел да добави към правилата, наложени на криптовалутите и по този начин да управлява рисковете при банките при получаване и прехвърляне на цифрови активи. По-конкретно, този ход представлява директна инструкция от Bank of Israel към всички местни финансови институции, че те вече не могат да отказват да приемат печалби, генерирани чрез операции с криптовалути.
Циркулярното писмо обаче излага списък с подробности, които банката трябва да има предвид, когато обработва транзакция с цифрови активи. Те включват естеството на първоначалните средства, размера на сетълмента и класификацията на риска.
Говорейки по някои от проблемите, Рон Цафрати, вицепрезидент по финанси и регулация в израелската крипто борса Bit2C, каза:
От една страна, Банката на Израел най-накрая признава задължението на банките да извършват оценка и управление на риска и да не отказват прехвърлянето на средства от клиентите на банката във връзка с дейности с цифрова валута. От друга страна, банката оставя широка свобода на преценка на банките да продължат да отказват в много случаи, които всъщност не създават реален риск от пране на пари.
Преди близо месец израелските власти обявиха, че ще наложат нови регулации върху индустрията на криптовалутите, които трябва да намалят употребата им в незаконни дейности. Според плана всички фирми, свързани с криптовалутна дейност, ще трябва да правят редовни отчети, което означава, че ще бъдат третирани като банки.
В съответствие с новото законодателство, което ще позволи на местните банки да приемат печалби от криптовалути, си струва да споменем случая с Естер Фрийман.
През 2013 г. пенсионираният израелски гражданин навлезе на пазара на цифрови активи, като инвестира около $ 3,240 в Биткойн. Осем години по-късно, благодарение на ръста на цената на основната криптовалута, тя умножи инвестицията си 100 пъти.
Въпреки това Bank Hapoalim – една от водещите банки в страната – отказа да депозира $ 324,000, преведени от платформата за фиат към крипто, която използваше, тъй като първоначалният депозит преди години беше направен в брой. Според финансовата институция източникът на средствата може да е свързан с „пране на пари или финансиране на тероризъм“.
ПРОЧЕТИ ОЩЕ: Българският NFT проект Anime Gang набира скорост
За да получи средствата си и да помогне на детето си да купи апартамент, г-жа Фрийман назначи адвокат и заведе дело срещу банката. Съдът постанови, че Bank Hapoalim не трябва да ограничава дейността по акаунти до своите клиенти само защото имат връзка с криптовалути. След като получи случая, финансовата институция обеща да проучи подробностите за него и „да отговори по обичайния начин“.
Активен крипто трейдър, следи и новини, свързани с акции, S&P500 и злато. Деян обича да спортува активно, тренира редовно, занимава се с калистеника. Обича и да чете Sci-Fi книги, когато му остане време.
Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.
Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.
Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.
Ню Йорк може скоро да позволи на жителите си да използват дигитални активи като Биткойн и Етериум, за да плащат задълженията си към щата.