Анализаторите от JP Morgan са сред последните, които признават потенциала на Биткойн като диверсификатор и хедж, като препоръчват добавянето му в инвестиционни портфейли.
„В [диверсифицираното] си портфолио инвеститорите вероятно могат да насочат до 1% от средствата си към криптовалути, за да постигнат някакво повишаване на ефективността в общата коригираната по отношение на риска възвръщаемост на портфолиото“, пишат стратези, включително Джойс Чанг и Ейми Хо в сряда.
Академичните медии започнаха да предлагат 1% в края на 2018 г., но оттогава като цяло повишиха препоръката си до 10% за увеличена възвръщаемост, а някои дори достигат до 20%.
Редица компании, които са закупили Биткойн като своя резервна валута, обикновено следват тези препоръки, като Биткойн инвестицията на Tesla е около 5% от тяхната капиталова наличност.
За Square това беше едва около 1%, като редица институционални инвеститори също се придържаха към този диапазон.
Подобно разпределение за целите на диверсификацията обаче все още е в началния етап, тъй като едва ли има повече от шепа или дузина публични компании, които са разпределили средства в Биткойн.
Wedbush Securities очаква по-малко от 5% от публично търгуваните компании да разпределят средства в Биткойн, което вероятно ако първоначалната преломна точка е 10%.
Ако го направят, това ще възлезе на приток от половин трилион, тъй като публичните компании се оценяват на около $10 трилиона в парични резерви, с изключение на Китай.
Главният изпълнителен директор на Galaxy Digital Майк Новограц поднови дългогодишната си вражда с икономиста и привърженик на златото Питър Шиф, след като последният за пореден път разкритикува Биткойн.
Защитникът на златото Питър Шиф отправи строго предупреждение относно паричната политика и предизвика нова дискусия относно възприеманата оскъдица на Биткойн. В две широко коментирани публикации на 12 юли Шиф критикува настоящата позиция на Федералния резерв относно лихвените проценти и оспори логиката зад ограничението на предлагането на ВТС до 21 милиона.
Между балансите на Биткойн на борсите и неговата бързо нарастваща пазарна цена се наблюдава рязко разминаване, което сигнализира за подновяване на дългосрочното натрупване и свиване на предлагането.
Робърт Кийосаки, автор на „Богат татко, беден татко“, разкри, че е купил още Биткойн на цена $110,000 и сега се позиционира за това, което макроинвеститорът Раул Пал нарича „Банановата зона“ — параболичната фаза на пазарния цикъл, когато FOMO (страхът да пропуснеш нещо) взима превес.