Настоящата Биткойн вълна създаде множество милионери, тъй като активът продължава да привлича повече инвеститори, въпреки че претърпява малка корекция.
Данните показват, че към 22-ри февруари 2021 г. адресите със салдо в Биткойн над $1 милион са 109,952. Около 9,200 от адресите имат баланс от около $10 милиона. Останалите 100,752 адреса имат салдо в размер на $1 милион всеки.
На други места Биткойн адресите на стойност $100,000 възлизат на 480,956, докато около 2,2 милиона портфейла държат Биткойн за по $10,000. Още 6.5 милиона адреса съдържат баланс на стойност $1,000.
Най-голямата група адреси имат баланс на Биткойн от $100 – 15,08 милиона. Поради анонимния характер на водещия световен дигитален актив е невъзможно да се посочат собствениците на адресите. Предполага се, че адресите с над $1 милион в Биткойн принадлежат на инвеститори с големи капиталови потоци като институции или на хора, които са от доста време в пространството. Нека споменем, че един притежател на Биткойн може да има няколко адреса.
Повече институции трупат дигитален актив, като настоящото рали допринася за новия рекорд за всички времена. На 21-ви февруари 2021 г. криптовалутата достигна рекорд над $58,000, като достигна пазарна капитализация от $1 трилион.
Към момента на писане на статията обаче, стойността на Биткойн е спаднала до $47,000, според данни, предоставени от CoinMarketCap. И все пак активът отчита огромни печалби за годината – близо 85%.
Настоящото рекордно ценово нарастване бе предизвикано, след като производителят на електрически превозни средства Tesla (NASDAQ: TSLA) обяви инвестицията си в Биткойн от $1,5 милиарда. Tesla се присъедини към други институции като MicroStrategy, които масово превърнаха част от паричните си резерви в Биткойн.
Както показват данните, има едва няколко Биткойн адреса, които имат по-големи от гореспоменатите суми. Това доведе до дебат за концентрацията на богатство, особено когато активите стоят неподвижни в сметка в продължение на години.
В замяна ликвидността се понижава, докато волатилността на цените се увеличава. Освен това волатилността се увеличава, когато тези големи притежатели преместват значително количество Биткойн в една транзакция.
При нормални обстоятелства големите притежатели на Биткойн адреси не купуват актива по време на ралита като инвеститорите на дребно. В дългосрочен план големите Биткойн адреси имат за цел да стимулират пазара и да изтръгнат паниката на инвеститорите на дребно и да се възползват от възможностите да купуват относително евтино.
Може да се предположи, че тези портфейли, които държат около $100, са предимно инвеститори на дребно, които купуват актива поради страха да не пропуснат или да експериментират с Биткойн и самата блокчейн среда.
Въпреки това стойността на Биткойн, държана от портфейлите, до голяма степен ще зависи от движението на цената на актива.
Майкъл Сейлър, председател на Strategy и един от най-откритите корпоративни защитници на Биткойн, отново подчерта вярата си в дългосрочния потенциал на криптовалутата – този път с факти.
Историческият скок на Биткойн над $111,000 тази седмица поднови спекулациите за това докъде може да стигне ралито – някои анализатори вече прогнозират $200,000 до края на 2025 г.
Робърт Кийосаки не се включва в Биткойн, защото е модерно – той го вижда като отговор на сринатата финансова система.
Търговската активност на спот Биткойн ETF-ите в САЩ току-що достигна нов рекорд за 2025 г., отбелязвайки важен етап в институционалния прием на криптовалутите.