Тази седмица глобалната ликвидност постигна нов връх от $88,1 трилиона. В исторически план това е било основен двигател на американската фондова борса.
Въз основа на скорошната корелация между акции и Биткойн, това може да повлияе положително на BTC.
Холгер Жаепиц, пазарен анализатор от Welt, написа:
„Глобалната ликвидност – основен двигател на ралито на фондовите борси – достигна нов ATH тази седмица на $88,1 трилиона, поради печатането на пари от CenBank и изразената слабост на долара.“
През последните три месеца в Биткойн се наблюдава сравнително високо ниво на корелация с фондовия пазар. Данните от Skew показват, че Биткойн и S&P 500 видяха тясна корелация от края на март.
Американските фондови борси непрекъснато нарастват през последните месеци, въпреки опасенията от икономическо забавяне и нарастваща пандемия.
Икономистите казват, че двата фактора на пръв поглед катализират акциите на борсата: ликвидност и стимули.
Дейвид Розенберг, главен икономист в Rosenberg Research, сподели:
„Това е майката на всички ралита на акции, предизвикани от ликвидността. Нищо във финансовата история не може да се сравнява. Тук не става въпрос за надежди за ваксини, нито за възобновяване на икономиката и със сигурност не за приключване на дълбокото икономическо свиване.“
Алтернативни активи като Биткойн биха могли да се възползват от по-висока ликвидност на световния пазар. Шансовете за едновременно рали се увеличават, ако американският фондов пазар също започне да реагира на новосъздадената ликвидност.
Известният Биткойн инвеститор PlanB по-рано каза:
„Биткойн е оскъден (измерван чрез S2F) и хората го оценяват в съответствие със злато и сребро (в долари). BTC също е корелиран и съвместно интегриран със S&P500. S&P 2x = BTC 416x (в $) Това може да бъде истина! QE надува акциите (паричен поток) и BTC (недостиг)[…..]“
Увеличаването на ликвидността на световния пазар води до облекчени финансови условия и нарастващ апетит за рискови активи. Когато скочат рисковите активи, това повишава вероятността от възходящ тренд на алтернативните активи, включително Биткойн.
На 25-ти юни балансът на Федералния резерв се сви за първи път от четири месеца. В същия ден на американската фондова борса се забелязва рязко възстановяване.
За един ден Dow Jones Industrial Average (DJIA) се понижи от 25 745 пункта до 25 025 пункта.
По случайност цената на Биткойн също се понижи след 25-ти юни, като спадна от около $9,320 до $8,850 в рамките на два дни.
Цената на Биткойн регистрира известна корелация с акциите и глобалната ликвидност през последните месеци. Но няма достатъчно данни, които да заявят, че ликвидността влияе положително на Биткойн. Това може да повиши вероятността от рали в краткосрочен план, тъй като BTC излиза от 5% увеличение на цените от 23-ти юли.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
Според нов доклад на The Telegraph Министерството на вътрешните работи на Обединеното кралство се готви да ликвидира огромно количество конфискувани криптовалути – Биткойн на стойност най-малко $7 милиарда.