Като се има предвид скоростта, с която Grayscale обикновено купува Биткойн, изглежда, че компанията за управление на криптовалути се опитваше да купи всеки един съществуващ.
Този модел обаче спря преди повече от три седмици и оттогава не се появи отново.
Биткойн тръста на Grayscale (GBTC) обикновено подава формуляр 8-K до Комисията по ценни книжа и борси (SEC) на седмична база, като декларира последните си придобивания в Биткойн. Но последният път, когато такъв отчет беше подаден, беше на 25-ти юни, когато компанията оповести покупката на почти 20 000 BTC. Според доклада си за второто тримесечие, GBTC инвестира средно $57,8 милиона на седмица.
Говорителят на Grayscale заяви, че спирането на покупките на BTC е временно и се дължи на ‘тих’ период на администрацията:
„Имаше ‘тих’ административен период за частното разположение на Биткойн тръста на Grayscale. Тръстът вече е отворен за абониране от петък, 10-ти юли…“
Във всеки случай, Grayscale не са споделяли пред SEC за новопридобити биткойни оттогава.
Важно е да се отбележи, че GBTC не е хедж фонд, който изкупува активи при очакването да получи печалба от тях по-късно. Вместо това той купува Биткойн винаги, когато инвеститорите купуват акциите му. Понастоящем всяка акция съответства на 0,00095891 BTC.
През второто тримесечие 84% от инвестициите в Grayscale идват от институционалните инвеститори, предимно хедж фондовете. По този начин, това обръщане е показателно за институционалния интерес към актива. Самата компания се хвали с това, че купува повече Биткойн, отколкото се добива:
„След халвинга на Биткойн през второто тримесечие на входящите трансфери в Grayscale, Биткойн тръста надмина броя на новоизкопаните биткойни за същия период. При толкова голям приток към тръста спрямо току-що добития Биткойн има значително намаляване на натиска от страна на предлагането, което може да е положителен знак за поскъпването на най-голямата криптовалута.“
Има поне няколко възможни обяснения на това внезапно отдръпване. Едното е сезонно – юли обикновено не е време за инвестиционна активност. Много мениджъри на активи пътуват или си почиват. Друга причина може да е, че Биткойн не е направил много през последните няколко месеца.
В същото време, бързото възстановяване след Черния четвъртък привлече много внимание от инвеститорите, които биваха ‘смачквани’ на традиционните пазари.
Биткойн се приближава към нови върхове и всички признаци сочат, че може би не след дълго ще подобри предишния си рекорд.
Съобщава се, че Украйна подготвя законодателство, което ще ѝ позволи официално да добави Биткойн към националните си резерви, което потенциално ще я превърне в една от първите страни, които правят това.
Скокът на Биткойн над $104,000 през тази година не е заглушил скептиците. Всъщност, през 2025 г. има 11 нови „смъртни акта“ – публични декларации, че криптовалутата е обречена – което надхвърля общия брой от миналата година.
Най-богатите инвеститори в Азия насочват средствата си в нова посока, отстъпвайки от активите в щатски долари и преминавайки към комбинация от злато, дигитални активи и китайски пазари.