Японската централна банка и финансовото министерство се заеха да обсъдят въпросите, свързани със създаването на криптовалута, поддържана от държавата.
Япония се готви да се присъедини към нарастващия списък на страните, за да проучи предимствата на държавния дигитален актив. Наричани също така дигитални активи на централна банка (CBDC), тези инструменти все още са хипотеза. Китай се счита, че са най-близкото до решението за пускане на дигитален юан, което ще бъде първата CBDC.
Но все повече централни банки започват проучвания за предлагане на нов тип дигитална монета и блокчейн решение, пряко свързано с централна банка. Засега този ход е хипотетичен, но ако се приложи на практика, би променил както банковата, така и крипто индустрията.
Япония, която е един от най-благоприятните пазари за публични дигитални активи, може също да даде тласък към издаване на крипто йена на базата на блокчейн. През изминалия месец Министерството на финансите, Банката на Япония и Агенцията за финансови услуги (FSA) се срещнаха, за да обсъдят потенциала на японската CBDC, съобщава Japan Times.
Срещата събра Йошики Такеучи, заместник-министър на финансите по международни въпроси, Риозо Химино, заместник-министър на FSA по международните въпроси, и Шиничи Учида, изпълнителен директор на централната банка по международните въпроси. Japan Times съобщи, че дискусията им включва теми като ефекта на CBDC върху силно доларизираната глобална икономика.
Управителят на Банката на Япония, Харухико Курода, по-рано каза: „Ние напредваме в изследванията и проучванията от техническа и правна гледна точка, така че да можем да се движим по подходящ начин, когато има нарастваща нужда.“
С последните дискусии, Банката на Япония се присъединява към други органи на паричната политика, които проявяват интерес към криптовалутите на централната банка, включително Европейската централна банка, Шведската централна банка, Банката на Англия и Банката на Канада.
Япония обаче изостава като център за дейност, свързана с криптовалути. FSA първоначално започна със сравнително снизходителни изисквания, но продължи да изисква по-строги правила за регистрация на борсите. Добавеният регулаторен натиск накара Binance да напусне офисите си в Токио и да потърси алтернативни седалища и регистрация.
Централните банки ускориха своето проучване на CBDC, след като Facebook стартира проекта си Libra. Страхът от неправомерно влияние от страна на Facebook призова централните банки да реагират и проучат потенциала да предложат алтернатива на Libra, с повече регулаторен надзор. Крипто общността е разделена спрямо мненията си за CBDC. Тези активи могат да валидират случай на използване на блокчейн, но в същото време да подкопаят основната характеристика на криптовалутите – да нямат нужда от разрешение, да бъдат публични и да не могат да се цензурират.
SG-FORGE на Societe Generale предприе важна стъпка, като пусна в обращение своята обезпечена с евро стабилна монета EUR CoinVertible (EURCV) в блокчейна на Stellar.
Ripple си партнира с бразилската Braza Group, за да въведе нова стабилна монетна – BBRL – в XRP Ledger.
Европейската централна банка (ЕЦБ) представи стратегия за модернизиране на финансовите транзакции чрез създаване на възможност за разплащания в пари на централната банка.
Макар от Бинанс още да се чудят дали да вкарат Pi Coin на своята платформа, крипто инвеститорите вече могат да търгуват при „конкуренцията“. Pi Network Open Mainnet стартира днес. в 05:30 ч. българско време, а криптовалутната общност най-после получи достъп до Pi Coin (PI) на крипто борсата OKX. Въпреки че в първите часове след пускането […]