Начало » Какво означава последната европейска директива за борбата с пране на пари за криптовалутите?

Какво означава последната европейска директива за борбата с пране на пари за криптовалутите?

13.01.2020 10:00 3 мин. четене
СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Какво означава последната европейска директива за борбата с пране на пари за криптовалутите?

Петата директива на Европейския съюз за борбата с пране на пари (5AMLD) влезе в сила в петък, 10-ти януари.

Регламентът беше въведен като закон на 9-ти юли 2018 г. с цел да се увеличи прозрачността на финансовите транзакции и да се отговори на проблема свързан с пране на пари и финансиране на тероризма в цяла Европа.

За първи път 5AMLD разширява регулаторния си обхват, като включва доставчици на крипто услуги като виртуално-фиатни борси или компании, предлагащи попечителство на дигитални портфейли. Идеята е да бъде по-ясно това кой участва в крипто транзакции. Обосновката е, че това ще помогне за борбата срещу прането на пари и финансирането на тероризма.

Според информация от 5AMLD, законът ще:

-увеличи прозрачността относно това кой наистина притежава правни субекти, за да се предотврати прането на пари и финансирането на тероризма чрез непрозрачни структури
-предостави на европейските финансови регулатори по-добър достъп до информация чрез централизирани регистри на банкови сметки
-се справи с рисковете за финансиране на тероризма, свързани с анонимна употреба на виртуални валути и предплатени инструменти
-подобри сътрудничеството и обмена на информация между надзорните органи за борба с пране на пари и с Европейската централна банка
-разшири критериите за оценка на високорискови трети страни и осигуряване на високо ниво на гаранции за преместване на пари в или от такива страни.

Последствията от това да не се спазват тези правила са глобите, разбира се. Австрийските финансови регулатори, например, ще глобят доставчиците на крипто услуги, които не спазват регулациите, с до 200 000 евро. Бизнесите, които са свързани с криптовалути, няма да се задържат дълго време на повърхността, ако трябва да плащат 5AMLD глоби за неспазване на регламентите.

Как 5AMLD влияе на доставчиците на крипто услуги

Европейските криптовалути се надпреварват да изпълняват новите регулаторни насоки, представени от 5AMLD. Редица фирми се закриха поради твърде стриктните правила за KYC (Опознай своя клиент) и AML (борба с пране на пари), които новите закони изискват. Базираният във Великобритания доставчик на крипто портфейли Bottle Pay, обяви решението си да прекрати дейността си в края на миналата година. Според публикация в блога на компанията, публикувана на 13-ти декември 2019 г.:

Тъй като сме базирани във Великобритания и предлагаме попечителски услуги за Биткойн портфейли, ще трябва да се съобразим с този регламент на ЕС, влизащ в сила на 10-ти януари 2020 г. Количеството и видът на допълнителна лична информация, която бихме изисквали да събираме от нашите потребители, ще промени настоящото потребителско изживяване толкова радикално и толкова негативно, че не сме склонни да наложим това на общността си.

Bottle Pay затваря вратите си, след като събра миналия септември $2 милиона от финансиране. Стартъпът бе пуснат като услуга за бакшиши (tipping), която позволява да се изпращат малки количества криптовалута в социалните мрежи и приложения за съобщения.

Изходът е ясен: Европейският съюз обръща голямо внимание на криптовалутите и е установил първия си набор от правила за това как трябва да се държат компаниите в това пространство. Сега тези компании трябва да спазват тези регламенти или рискуват дейността им да бъде спряна.

Telegram

СПОДЕЛИ: СПОДЕЛЯНИЯ
Още Регулации Новини

Русия ще стартира регулирана крипто борса за подбрани инвеститори

Руската централна банка и Министерството на финансите планират да стартират крипто борса, насочена ексклузивно към „висококвалифицирани инвеститори“, според доклад на местната информационна агенция Interfax от сряда.

24.04.2025 13:15 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Meждународен финансов орган настоява за по-строг надзор над криптовалутите

Нов доклад на Банката за международни разплащания (BIS) разпали отново сблъсъка между традиционните финансови органи и крипто света.

20.04.2025 17:00 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Председателят на Фед намекна за облекчение на крипто правилата

Председателят на Федералния резерв Джеръм Пауъл намекна, че американските банки може скоро да проявят повече гъвкавост, когато става въпрос за работа с дигитални активи – забележителна промяна от предпазливия подход, поддържан от регулаторите през последните години.

17.04.2025 14:40 2 мин. четене Alexander Zdravkov

Нов законопроект в САЩ ограничава задкулисното влияние в политиката

Притесненията относно неконтролираното влияние във Вашингтон предизвикаха нов законодателен натиск за затягане на етичните правила за федерални съветници на непълно работно време по повод връзки с мощни корпорации.

16.04.2025 15:33 2 мин. четене Alexander Zdravkov
Все още няма коментари!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.