Американската комисия по ценни книжа и борси поиска приложението за криптирани съобщения Telegram да предаде банкови записи, които показват как са похарчили 1,7 милиарда долара, събрани от ICO за предстоящата им блокчейн мрежа - Telegram Open Network (TON).
Но от компанията управляваща приложението с над 300 милиона потребители отказаха да съдействат, според SEC.
Както съобщава Law360, SEC иска записите преди разпита под клетва на изпълнителния директор Павел Дуров, който трябва да се състои следващия вторник.
В завление до Окръжния съд на САЩ за южния окръг на Ню Йорк в четвъртък, SEC заяви, че банковите записи са „от значение за усилията, които Telegram са положили, за да гарантират жизнеспособността и рентабилността на продадените от тях Gram монети [собствената криптовалута на TON], което е от значение при определянето на това дали Gram са ценни книжа“.
Но Telegram не искат да се съобразят с желанията на Комисията. SEC заяви, че Telegram са предали само „незавършена продукция“ от банковите записи, като показва „само кредити, а не дебити, показващи как компанията е изразходвала парите на инвеститорите“.
Адвокатът на Telegram заяви пред SEC, че „ще бъде изпратена само информация, подбрана от тях, относно плащания от Telegram към трети страни, свързани с проекта TON“.
„Отказът на Telegram да предостави тази информация на SEC – и предположението, че може да нямат достъп до собствените си банкови записи, защото са сменили банките, е неоснователен и силно тревожен“, пишат от SEC.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.