Наскоро Bloomberg публикува история, в която подробно описва какво ще направят централните банки в света през 2020 г.
Докладът обхвана много теми, включително някои вероятности да бъдат оптимистични за това и някои от които да се притесняват. 2020 г. ще бъде много важна година за Биткойн и пазара на криптовалути. В крайна сметка, трябва ли централните банки да положат повече усилия за работа с пазара?
С наближаването на 2019 г. и навлизаме в следващото десетилетие, мнозина на пазара на криптовалути се ентусиазират за бъдещите перспективи на Биткойн, сочейки такива развития като халвинга като силни индикатори за растеж. 2020-та е определена да бъде голяма година за пазара поради няколко други причини.
Планирано е да бъдат пуснати множество пилоти. Въпреки че пазарът вече е видял няколко от тях, а някои имат по-малко общо с криптовалутите и повече с технологията, те са вълнуващи разработки за пазар, който е на прага на утвърждаването на търговски приложения.
Инвестициите в пространството, както и откриването на решения, базирани на блокчейн, също нарастват непрекъснато и няколко финансови предприятия се ориентират към криптовалутите.
Може би най-големият показател за растеж е нарастващият интерес на централните банки да работят с дигитални или базирани на блокчейн валути.
През последните седмици имаше няколко новинарски репортажи, които обхванаха темите на централните банки, които искат да пуснат собствени криптовалути. Централната банка на Швеция реши да пусне своя e-кронa, докато Китай съвсем скоро обяви тестване за своя CBDC, e-юан, в началото на следващата година.
Със сигурност изглежда, че има някакво възприемане на нова технология, но в по-голямата си част тя се корени в по-старите икономически модели – а не в децентрализирания вид, който познаваме.
Историята на Bloomberg беше ръководство за това какво биха направили основните централни банки в света през 2020 г. Докладът разказва как ниските лихвени проценти могат да представляват сериозна заплаха за световната икономика.
Всъщност, негативните интереси и количественото облекчаване са именно причините, които привържениците на криптовалутите насочват към дигиталните валути.
Два основни фактора, които притесняват инвеститорите и експертите, са тенденциите на отрицателните лихви и количественото облекчаване. Отрицателните лихви, които бяха въведени от немска банка по-рано тази година, всъщност струват на притежателя на сметката пари за съхраняване на средства. Количественото облекчаване просто вкарва повече пари директно в икономиката.
Това е накарало инвеститорите да се притесняват от стабилността на глобалната икономика, които след това се обръщат към пазара на криптовалути като хеджиране срещу традиционните пазари.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.