Наскоро Bloomberg публикува история, в която подробно описва какво ще направят централните банки в света през 2020 г.
Докладът обхвана много теми, включително някои вероятности да бъдат оптимистични за това и някои от които да се притесняват. 2020 г. ще бъде много важна година за Биткойн и пазара на криптовалути. В крайна сметка, трябва ли централните банки да положат повече усилия за работа с пазара?
С наближаването на 2019 г. и навлизаме в следващото десетилетие, мнозина на пазара на криптовалути се ентусиазират за бъдещите перспективи на Биткойн, сочейки такива развития като халвинга като силни индикатори за растеж. 2020-та е определена да бъде голяма година за пазара поради няколко други причини.
Планирано е да бъдат пуснати множество пилоти. Въпреки че пазарът вече е видял няколко от тях, а някои имат по-малко общо с криптовалутите и повече с технологията, те са вълнуващи разработки за пазар, който е на прага на утвърждаването на търговски приложения.
Инвестициите в пространството, както и откриването на решения, базирани на блокчейн, също нарастват непрекъснато и няколко финансови предприятия се ориентират към криптовалутите.
Може би най-големият показател за растеж е нарастващият интерес на централните банки да работят с дигитални или базирани на блокчейн валути.
През последните седмици имаше няколко новинарски репортажи, които обхванаха темите на централните банки, които искат да пуснат собствени криптовалути. Централната банка на Швеция реши да пусне своя e-кронa, докато Китай съвсем скоро обяви тестване за своя CBDC, e-юан, в началото на следващата година.
Със сигурност изглежда, че има някакво възприемане на нова технология, но в по-голямата си част тя се корени в по-старите икономически модели – а не в децентрализирания вид, който познаваме.
Историята на Bloomberg беше ръководство за това какво биха направили основните централни банки в света през 2020 г. Докладът разказва как ниските лихвени проценти могат да представляват сериозна заплаха за световната икономика.
Всъщност, негативните интереси и количественото облекчаване са именно причините, които привържениците на криптовалутите насочват към дигиталните валути.
Два основни фактора, които притесняват инвеститорите и експертите, са тенденциите на отрицателните лихви и количественото облекчаване. Отрицателните лихви, които бяха въведени от немска банка по-рано тази година, всъщност струват на притежателя на сметката пари за съхраняване на средства. Количественото облекчаване просто вкарва повече пари директно в икономиката.
Това е накарало инвеститорите да се притесняват от стабилността на глобалната икономика, които след това се обръщат към пазара на криптовалути като хеджиране срещу традиционните пазари.
Онлайн платформата за търговия eToro увеличи мащаба на първичното си публично предлагане до $620 милиона, след като цената на акциите й се оказа по-висока от първоначално очакваното.
Tether навлезе на тайландския пазар с токенизирания си златен актив, като местната борса Maxbit става първата в страната, която регистрира продукта.
Инвеститорското настроение се подобри тази седмица, след като пазарите отбелязаха ръст благодарение на облекчаването на търговските напрежения, по-ниските данни за инфлацията и силния импулс от технологичния и крипто сектор. Въпреки че глобалната несигурност остава, редица фактори за покачване на цените възродиха оптимизма в различните класове активи.
Anchorage Digital, единствената крипто банка с федерален лиценз в САЩ, укрепва позициите си в областта на стабилните монети с придобиването на базираната в Бермудите компания Mountain Protocol.