Криптовалутите отдавна се използват като инструмент за избягване на трудностите на насилствените, инфлационни финансови режими.
Наскоро се появиха и слухове за дързък план за икономическо освобождаване на цялото население на Зимбабве с помощта на криптовалутата Dai.
Употребата на Биткойн е намаляла в Зимбабве през последната година, тъй като правителството прилага все по-репресивно законодателство спрямо гражданите в опит да се подкрепи пропадналата икономическа система. Забраната за транзакции в чуждестранна валута, намали значително използването на LocalBitcoins, което доведе до големи премии върху цената на BTC в региона.
Все още се правят транзакции с американските долари на черния пазар, но това оставя голяма зависимост от паричните средства, тъй като начините за дигитално плащане не са достъпни. За дигитални плащания гражданите използваха местни ‘cash-in cash-out’ мобилни услуги. Те също бяха забранени през октомври, но бяха възстановени след публичен протест.
Но все пак, всякакви плащания в местна валута са повлияни от увеличаващата се инфлация, а волатилността на Биткойн го прави не толкова добра алтернатива.
Team Toast, разработчик на децентрализирания и устойчив на потисничество фиат към крипто портал, DAIHard, представи план за цялата нация. „План за икономическо бягство“, който те публикуваха като бялата книга ZimDai.
Използвайки стабилната монета Dai, както DAIHard и Bis като свои основни инструменти, този план се опитва да преодолее предизвикателства като образование на потребителите и лекота на използване, противопоставяне на държавата, слаба и контролирана от правителството интернет връзка и проблеми с финансирането.
Ядрото на плановете се върти около набирането на мрежа от агенти на ZimDai. Тези агенти ще имат за цел да предлагат услуги, подобни на банката.
Услугите ще включват междуградски трансфери, международни преводи от чужбина за конвертиране от Dai към кеш, достъп до банкови сметки в Южна Африка или просто образование как да настроите и използвате стабилната криптовалута на Dai. Агентите ще таксуват малка комисионна за тези услуги, но потребителите все още ще избягват огромните такси, начислявани от банки и други финансови институции.
В момента проектът разглежда потенциална продажба на монети, за да събере средства от крипто общността, с цел да приведе плана си в действие и да започне набиране на агенти.
Ясно е, че има още много работа. Но по Коледа е хубаво да видите проект, използващ криптовалута за доброто на другите, а не с цел печалба. В крайна сметка, не беше ли това голяма част от цялата идея?
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.
Крипто пазарът остава твърдо на територията на „алчността“, като индексът на CoinMarketCap за страха и алчността е 69/100 на 19 юли. Въпреки скромния 24-часов спад от 71, индексът вече се задържа над 60 в продължение на 11 последователни дни.
През изминалата седмица крипто индустрията отбеляза голям напредък в DeFi, NFT, AI и платформите от втори слой.
Крипто борсата Bullish, подкрепена от инвеститора милиардер Питър Тийл, официално подаде заявление за първично публично предлагане (IPO), с което направи важна стъпка към навлизане на публичните пазари.