Нов доклад гласи, че Биткойн (BTC) богатството вече е разпределено по-равномерно, за разлика от други големи криптовалути като Лайткойн (LTC).
Общото разпределение на богатството на Биткойн се подобри значително в сравнение с миналата година, според проучване, публикувано от Clovr, които изследват транзакции, направени с широко използвани дигитални валути през ноември 2019 г.
Докладът разкрива обаче, че най-големите алткойни по отношение на пазарната капитализация все повече се контролират от китовете.
Коефициентът на Джини на Биткойн, статистическа мярка за разпределение на богатството, спадна от 0,66 на 0,64 през 2019 г.
Междувременно, коефициентът на Джини на Биткойн Кеш (BCH) се увеличи от 0.73 на 0.75, докато Етериум (ETH) скочи от 0.69 на 0.78. Лайткойн остана на челно място в списъка, с 0.83.
Крипто китовете ще трябва да контролират най-малко 4,545 от най-големите Биткойн портфейли, които съществуват, за да притежават половината от циркулиращото предлагане на водещата криптовалута, се казва в доклада. За да контролират по-голямата част от предлагането на ETH, малка група потребители ще трябва само да притежават ETH, съхранявани в 322 портфейла.
За да притежават по-голямата част от циркулиращото предлагане на Биткойн Кеш, крипто китовете ще трябва да контролират само 1 099 портфейла. По-голямата част от предлагането на Лайткойн може да се контролира, като се държат ключовете само за 189 портфейла.
От Clovr твърдят, че са анализирали топ 10 000 адреса на портфейли, принадлежащи към всяка дигитална валута, оставяйки настрана портфейлите на крипто борсите. Неравномерното разпределение на богатството е било още по-тежко при основните ERC-20 монети, според проучването.
Например, Huobi Pool Token (HPT), родната криптовалута на басейна (пул) за добив на Huobi, има коефициент на Джини от 0,99, като 70% от уникалните монети принадлежат на един портфейл.
Като цяло, токените със сравнително по-малка пазарна капитализация имаха по-сериозни проблеми с неравномерното разпределение на богатството.
Изследователите предполагат,
„Ако централизираното богатство ви притеснява като инвеститор в криптовалута, тогава това може да помогне да избегнете закупуването на монети с пазарна капитализация под $100 милиона долара.“
Съоснователят на Етериум и главен изпълнителен директор на Consensys Джо Любин вярва, че нарастващото използване на алткойна в корпоративните резерви може да предефинира начина, по който традиционните финансови институции възприемат втория по големина дигитален актив.
През последните 24 часа централизирани крипто борси отчетоха вълна от масови депозити на алткойни, сочат данни от платформата за ончейн анализи Santiment.
Големите инвеститори постоянно увеличават лонг позициите си в няколко пренебрегвани алткойна, което сигнализира за потенциална фаза на натрупване в ранен етап.
iShares ВТС Trust (IBIT) на BlackRock официално премина границата от 700,000 BTC, затвърждавайки позицията си на един от най-бързо развиващите се борсово търгувани фондове във финансовата история.