Американската икономика нарасна с 2,1% през третото тримесечие на 2019 г. в сравнение с очаквания темп от 1,9%.
Но зад растежа стои проблем, за който никой не говори: увеличаване на националния дълг. Може ли Биткойн да се окаже решението на този проблем?
Както разкри изследователят на криптовалути The Moon в Twitter, американската икономика може да изглежда силна, но дълговете й продължават да нарастват. Данните от ‘National Debt Clock’ показват, че националният дълг в момента е зашеметяващ – 23.116 трилиона долара. Администрацията на Тръмп беше прекалено фиксирана върху растежа на американската икономика. Те очевидно не изпитваха никакви трудности да подтикнат страната към повече дългове за постигане на тази цел.
The US stock market is at an all-time-high and Trump is happy to point that out.
What he fails to mention is that the the US national debt is also at an all-time-high. See image below to get mind blown.
If I borrow $300,000 to buy a Ferrari, I’ll LOOK very rich, same thing. pic.twitter.com/c9IUWkKNHm
— The Moon (@themooncarl) December 13, 2019
И така, какво може да се направи по въпроса? Как Биткойн, валута, създадена като средство за подпомагане на хората и страните да избягат от повторение на финансовата криза през 2008 г., поправя това?
Важно е да се разбере една от няколкото причини, поради които световната икономика е в такава бъркотия: манипулация на валутата. Няколко държави се стремят да отпечатват повече пари в опит да стимулират богатството и растежа, като по този начин намаляват стойността на своята валута. Други направо са обезценили валутите си, като същата целта най-вероятно е същата.
Въпреки че девалвацията помага да се осигурят по-добри търговски ситуации, тя също така намалява покупателната способност на фиатните валути и причинява намаляване на реалните заплати.
Биткойн по същество предоставя ‘убежище’ срещу подобни парични политики. Той бива рекламиран наред с алтернативни активи, като злато, но ограниченото му предлагане и непроницаемостта за манипулиране му дават предимство.
Но първата децентрализирана криптовалута е по-добра от златото поради предлагането. Всяка година се произвежда около 3300 тона злато – на стойност около $200 милиарда, които трябва да бъдат усвоени от купувачите. От друга страна, Биткойн има ограничено предлагане и тези, които го създават, получават намалена компенсация на всеки четири години. Това намаление идва чрез събитие, наречено халвинг.
Цената на Биткойн е подготвена за бичи пазар поради поредното халвинг събитие, което ще се състои през май 2020 г. Купувайки Биткойн сега, евентуално бихте могли да постигнете значителни печалби, стига разбира се цената да се изстреля нагоре.
Докато 2025 г. разтърси световните пазари, Биткойн тихо демонстрира способността си да оцелее.
Между 28 април и 4 май компанията, стояща зад известната стратегия за натрупване на Биткойн, добави още 1,895 BTC към резервите си, като похарчи около $180.3 милиона.
Блокчейнът на Биткойн отбеляза значителен скок в употребата си, като достигна най-високото си ниво на активност от шест месеца насам.
Според главния изпълнителен директор на Strike Джак Малерс световната финансова система може да е близо до важен преломен момент, тъй като според него ерата на неконтролируемия дълг и небалансираната търговия започва да се оттегля.