Президентът на Венецуела, Николас Мадуро, обяви, че коледният бонус на пенсионерите в страната ще им бъде изплатен в националната криптовалута Petro.
Профилът в Twitter на местния информационен бюлетин Venepress съобщи за забележките на Мадуро на 17 ноември. Този конкретен случай не е първият път, когато Венецуела иска да напълни портфейлите на пенсионирети с Petro. Както бе съобщено през декември миналата година, Венецуела тогава автоматично преобразува годишните бонуси на пенсионерите в Petro.
Въпросната криптовалута за пръв път бе пусната за продажба преди февруари миналата година и предизвика безпокойство сред чуждестранните наблюдатели от самото начало. В края на август миналата година Petro вече беше заклеймен като непрозрачен актив, подкрепен от централизирано и затрупано с дългове правителство.
Все пак, националната криптовалута и криптовалутите като цяло все повече се разпространяват от местната власт.
Заместникът на Националното учредително събрание на Венецуела, Франсиско Тореалба, заяви, че според него всички фиатни валути ще бъдат заменени с криптовалути.
Говорейки за Венецуела, Тореалба заяви, че страната е изправена пред голяма промяна и Мадуро прави „голям принос“, създавайки Petro.
Тъй като крипто пазарите набират скорост през втората половина на 2025 г., поредица от ключови регулаторни и макроикономически събития са готови да оформят настроенията, ликвидността и ценовите действия в пространството.
Според доклад на Barron’s през второто тримесечие на 2025 г. държавната пенсионна система на Охайо (OPERS) е направила значителни корекции в портфейла си, като е увеличила значително експозицията си към Palantir и Strategy и е намалила тази към Lyft.
В изявление, което бележи значителна промяна в политиката, министърът на финансите на САЩ Скот Бесент потвърди, че блокчейн технологиите ще играят централна роля в бъдещето на американските разплащания, а американският долар официално ще бъде „ончейн“.
JPMorgan и други големи американски банки са подложени на натиск заради съдебен иск, целящ да премахне новосъздаденото от Бюрото за финансова защита на потребителите (CFPB) „правило за отворено банкиране“.