Наскоро се появи компания, която смята, че знае как да получи одобрение на Биткойн ETF от американските регулатори.
Wilshire Phoenix, сравнително млада финансова компания в Ню Йорк, подаде заявление за стартиране на Биткойн ETF през май с NYSE Arca. В този момент, десетина предложения за Биткойн ETF вече бяха отхвърлени от Комисията по ценни книжа и борси (SEC) на САЩ – включително девет за един ден.
Но за разлика от други ETF приложения, това на Wilshire Phoenix ще инвестира както в Биткойн, така и в държавните ценни книжа на САЩ.
В момента SEC преглежда заявлението.
„Предлаганият от нас Биткойн ETF е доста по-различен от тези, които преди това са били представени на Комисията за одобрение“, заяви в телефонно интервю, основателят на Wilshire Phoenix, Уилям Херман.
„За да посочим само няколко отличия, композицията на тръста е много различна. Той е базиран на много активи (Биткойн и съкровищни бонове), вместо само на флагманската криптовалута.“
SEC отдавна се колебае да одобри ETF с експозиция на цифрови активи, позовавайки се на сравнително ранния етап на развитие на пазара и възможните рискове за инвеститорите. Агенцията е отхвърлила редица предложения, докато други кандидати са изтеглили подадените от тях документи.
Херман казва, че Wilshire ETF има няколко механизма за справяне с тези проблеми.
Самият тръст автоматично ще се балансира ежемесечно, за да отговори на възможните опасения относно волатилността на цената на Биткойн, обясни Херман.
По същество, ако нестабилността на цената се увеличи, индексът ще намали експозицията си към криптовалутата и вместо това ще увеличи тази към държавни ценни книжа. Ако волатилността на Биткойн намалява, ще се случва обратното.
Херман твърди, че индексът ще бъде показан на порталите на Bloomberg и Thomson Reuters.
Wilshire Phoenix също се надяват да се справят със загрижеността на SEC относно манипулирането на пазара, като използват споразумение за споделяне на наблюденията, един от компонентите, които регулаторът подчерта като нужен при отхвърляне на скорошно приложение за Биткойн ETF. Херман каза:
CME има споразумения за споделяне на наблюденията както с фючърсния пазар на CME, така и със съответната част от спот пазара. Това се отнася до притесненията на SEC от липсата на споразумения за споделяне на надзор със съответния спот пазар, което е нещо, останало неразрешено от предишните кандидати.
Наскоро SEC отказа фонда на Bitwise Asset Management. В заповед от 112 страници, публикувана на 9-ти октомври, регулаторът заяви, че са необходими споразумения за споделяне на надзора, а пазарните манипулации остават истински проблем.
Наскоро през септември, председателят на SEC, Джей Клейтън, заяви, че въпреки че е постигнат напредък в пространството, въпросът за манипулацията на пазара не е решен.
За предложението на Wilshire Phoenix, SEC започна да приема коментари през юни, въпреки че има доста време, докато трябва да се вземе окончателно решение. В момента агенцията приема коментари по предложението до 12-и ноември 2019 г.
Херман е оптимист по отношение на шансовете на техния Биткойн ETF, казвайки: „Ние разработихме този продукт в съответствие със защитата на инвеститорите, както и справедливите, организирани и ефективни пазари“.
Японската инвестиционна компания Metaplanet бързо увеличава експозицията си към Биткойн, като в последния си отчет компанията разкри нова покупка на 1,004 BTC.
Нов доклад на компанията за анализи Alphractal хвърля светлина върху потенциална повтаряща се тенденция на пазара на Биткойн, която може да е признак за предстояща волатилност, последвана от период на ценова стабилност.
Strategy, бизнес аналитичната компания, известна с безкомпромисното си акумулиране на Биткойн, направи поредната си масивна инвестиция, придобивайки ВТС на стойност $765 милиона в последната си сделка.
Биткойн, чиято стойност в момента се оценява на около $2 трилиона, навлезе в нов етап от своето развитие — фаза, в която общата му пазарна капитализация може да се конкурира с доминиращата позиция на златото, чиято стойност възлиза на $22 трилиона, според няколко реномирани инвеститори.